Za spuštění hasicího systému v Národním muzeu, kterým způsobila škodu přesahující 1,7 milionu korun, byla dnes pětadvacetiletá Maya Luková pravomocně odsouzena k čtrnáctiměsíční podmínce. Městský soud v Praze potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, podle něhož žena jednala záměrně, a přestože trpí psychickou poruchou, byla v době činu příčetná. Právě posouzení duševního stavu obžalované bylo klíčovým bodem celého řízení – soudy řešily rozpory mezi znaleckými posudky a zabývaly se i námitkou údajné podjatosti revizního znalce. Soud nakonec přijal jeho závěry a ženě kromě podmínky uložil i povinnost nahradit škodu, kterou advokát označil za likvidační.
Posouzení příčetnosti se opíralo o revizní posudek
Luková čelila obžalobě z trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Incident se stal v březnu 2022, kdy žena v jednom z výstavních sálů Národního muzea bezdůvodně a úmyslně spustila hasicí zařízení. Do prostoru začaly ze dvou nádrží proudit stovky kilogramů speciálního plynu, který zabraňuje šíření požáru. Technologický systém tím byl znehodnocen a několik místností s cennými exponáty přišlo o ochranu před požárem.
Zásadní otázkou řízení byla trestní odpovědnost obžalované. Obvodní soud pro Prahu 1 si kvůli pochybnostem o její příčetnosti vyžádal celkem tři znalecké posudky. Dva si navzájem odporovaly, a proto byl zadán revizní znalecký posudek, který zpracoval tým v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Obhajoba se jej pokusila zpochybnit kvůli údajné podjatosti hlavního autora – ten je bývalým manželem znalkyně, která vypracovala posudek pro policii. Odvolací senát ale tuto námitku odmítl. Podle předsedy senátu Jana Šotta šlo o čistě pracovní vztah, který nijak nesnižoval věrohodnost závěrů.
„Rozsudek nalézacího soudu je správný a zákonný,“ uvedl Šott. Dodal, že revizní znalec své závěry uspokojivě obhájil i při hlavním líčení.
Podmínka s tříletou zkušební dobou a náhrada škody
Odvolací soud potvrdil ženě čtrnáctiměsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Během této zkušební doby musí vést řádný život, jinak jí hrozí přeměna trestu na nepodmíněné vězení. Soud rovněž rozhodl o povinnosti nahradit škodu – 10 000 korun má Luková zaplatit přímo Národnímu muzeu a dalších 1,722 milionu korun pojišťovně, která hradila náklady na opravu systému.
Obhájce Lukové verdikt označil za neúměrně tvrdý a výši škody za likvidační. Upozornil, že žena se dlouhodobě léčí s duševní poruchou, která se projevuje bizarním chováním a vstupováním do míst, kde nemá co dělat. Připomněl i incident v Austrálii, kde byla klientka zadržena policií v neveřejné části letiště. Tamní úřady její stíhání zastavily právě kvůli psychiatrickému nálezu.
Mohlo by vás zajímat
Soud musel řešit i hranici mezi nemocí a odpovědností
Soudce Šott v odůvodnění rozsudku zdůraznil, že případ nebyl jednoduchý – a to nejen kvůli množství znaleckých důkazů, ale i kvůli nutnosti precizně vymezit hranici mezi duševní poruchou a trestní odpovědností. Podle něj byla obžalovaná v době činu schopna rozpoznat protiprávnost svého jednání a ovládnout své chování, což je klíčovým kritériem pro posouzení příčetnosti.
Rozhodnutí Městského soudu v Praze je pravomocné.