Vyhláškou ministerstva obrany o ceduli ZÁKAZ FOTOGRAFOVÁNÍ má být zajištěna obrana České republiky, a to nepovolením zobrazování vojenských objektů, prostor a zařízení. Zákaz zavádí novela zákona o obraně ČR. Výjimky povolí ministerstvo obrany. Vojenské objekty a prostory mají být od července viditelně označeny. Na zákaz dohlédne vojenská policie. Porušení bude přestupek s pokutou sto tisíc korun. Tabule se zákazem má znesnadnit práci cizím špionům.

Cílem vyhlášky je praktické provedení zákazu fotografování vojenských objektů, prostor a zařízení vymezením vzhledu, velikosti a barevného provedení tabulky ZÁKAZ FOTOGRAFOVÁNÍ´, kterou budou označeny příslušné vojenské objekty, uvádí k návrhu vyhlášky ministerstvo obrany.

Zákaz fotografování vojenských objektů zavádí novela zákona o obraně České republiky v novém ustanovení § 44b.  Tato novela je součástí změny zákona o vojenské policii, která je v současnosti ve sněmovně.

Úplné znění novely zákona o vojenské policii je zde:

Mohlo by vás zajímat

Výjimky bude povolovat ministerstvo obrany

Příslušné ustanovení zákona o obraně ČR má vypadat takto:

„Na území České republiky je zakázáno fotografovat, filmovat, zakreslovat nebo jinak zaznamenávat (dále jen „fotografovat“) vojenské objekty, prostory nebo zařízení viditelně a čitelně označené tabulkou ,ZÁKAZ FOTOGRAFOVÁNÍ´, doplněnou příslušným piktogramem, jejíž vzhled, velikost a barevné provedení stanoví ministerstvo vyhláškou.“

Zákon a na něj navazující vyhláška by měly vstoupit v účinnost od 1. července 2025. Výjimku ze zákazu bude povolovat ministerstvo obrany

Černochová: Focení je zneužitelné cizími špiony

Znovuzavádění zákazu fotografování vojenských objektů komentovala už loni ministryně obrany Jana Černochová. Podle ní jde o znesnadnění práce cizím špionům.

„Důležitá změna, která vyplývá ze zhoršené bezpečnostní situace, se týká zákazu fotografovat nebo filmovat vojenské objekty. I když podobné opatření platí třeba na Slovensku, v Polsku, Kanadě nebo ve Velké Británii, naši ,odborníci na všechno´ je považují za zbytečné. Neuvědomují si, jak může být focení vojenských objektů zneužitelné nepřátelskými zeměmi a jak sami zbytečně usnadňujeme práci cizím špionům,“ uvedla Černochová v komentáři, který vystavila ODS na svém webu.

Jak bude cedule Zákaz fotografování vypadat

Podle důvodové zprávy označení vojenských objektů tabulkou zákaz fotografování „přímo souvisí se zajišťováním obrany České republiky“. Tabulka o velikosti 210 x 297 mm bude vyvedena v červené a bílé barvě s černým přeškrtnutým fotoaparátem.

Vzor tabule zákaz fotografování podle vyhlášky ministerstva obrany.

Úplné znění návrhu vyhlášky je zde:

Stejné znění měl zákon z roku 1971 o ochraně státního tajemství

Zákaz fotografování vojenských objektů není v ČR zaváděn poprvé. Takový zákaz byl Československé socialistické republice stanoven například zákonem z roku 1971 o ochraně státního tajemství, který obsahoval v § 21 kapitolu „Zákaz fotografování a filmování“ v takřka totožném znění jako je to současné.

„Na území České a Slovenské Federativní Republiky je zakázáno fotografovat, filmovat, zakreslovat nebo jinak zaznamenávat (dále jen „fotografovat“) objekty, prostory a zařízení označené tabulkou ZÁKAZ FOTOGRAFOVÁNÍ,“ uváděl zákon z roku 1971. Úplné znění zákona z roku 1971 je zde:

Také o výjimkách z tohoto zákona rozhodovala federální ministerstva obrany a vnitra. Zákon byl zrušen v roce 1998.

Na dodržování zákazu fotografování dohlédne vojenská policie

Na nynější zákaz fotografování, filmování a zakreslování vojenských objektů má dohlížet vojenská policie. Vyplývá to z návrhu předmětné novely zákona o vojenské policii.

Vojenské policii se rozšíří oprávnění o likvidaci nástražných systémů a munice a rovněž o dohled nad zákazem fotografování.

Podle nového ustanovení § 4 zákona o vojenské policii, vojenská policie „dohlíží na dodržování zákazu fotografování, filmování, zakreslování nebo jiného zaznamenávání vojenských objektů, prostor a zařízení označených podle zákona o zajišťování obrany České republiky“.

Porušení zákazu fotografování má být podle návrhu přestupek s pokutou sto tisíc korun.

.