Ministerstvo vnitra podle zástupce ombudsmana Víta Alexandra Schorma ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) a dál automaticky odmítá žádosti Ukrajinců, kteří usilují o pobytové oprávnění, ale už mají dočasnou ochranu v jiné zemi Evropské unie. Podle Schorma je takový postoj v právním státě zcela nepřijatelný. O neprodlené nápravě chce jednat s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Kancelář veřejného ochránce práv o tom dnes informovala na webu.
Podle nedávného rozhodnutí NSS Česko nemůže paušálně odmítat žádosti Ukrajinců, kteří usilují o pobytové oprávnění, ale už mají dočasnou ochranu v jiné zemi Evropské unie. Možnost přemístění do jiného členského státu není vyloučená, pokud se cizinec vzdá pobytového oprávnění v první hostitelské zemi, plyne z rozhodnutí NSS.
Ministerstvo vnitra se aktuálně podrobně seznamuje s odůvodněním rozsudku a připravuje návrh dalšího postupu, aby našlo funkční řešení nastalé situace, včetně případných legislativních změn, sdělil ředitel odboru komunikace Miroslav Jašurek.
Podle zástupce ombudsmana odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra na žádosti i nadále hledí, jako kdyby nebyly vůbec podány. Podle zástupce ombudsmana tím porušuje základní zásady právního státu, zejména zásadu právní jistoty.
Mohlo by vás zajímat
V právním státě si nelze vybírat
„Neakceptování pravomocných soudních rozhodnutí je v rozporu s povinnostmi českých úřadů. Orgány veřejné moci si nemohou vybírat, která soudní rozhodnutí, navíc vydaná nejvyšší soudní instancí, budou naplňovat, a která ne. Svévolný postup správních orgánů ohrožuje důvěru veřejnosti v právní stát. Dnes se to týká ukrajinských uprchlíků, zítra se to může týkat něčeho bytostně důležitého pro české občany,“ uvedl Schorm.
Vyzývá proto ministerstvo vnitra, aby neprodleně zjednalo nápravu, upravilo vnitřní metodiky a konalo v souladu se závazným výkladem soudů.
Hrozba dalších žalob
„Pokud odbor azylové a migrační politiky nezmění svůj přístup, lze očekávat další zcela zbytečné žaloby. Kvůli tvrdohlavému trvání ministerstva na nezákonném postupu stát přichází o veřejné prostředky. Nelze pominout ani skutečnost, že si tímto přístupem Česká republika sama vytváří skupinu lidí, kteří u nás pobývají nelegálně. Snadněji se tak stávají obětí pracovního vykořisťování, nehledě na další negativní dopady na naši společnost, jako je třeba neplacení daní z dosažených příjmů,“ uvedl Schorm.