Ještě nedávno se mohlo zdát, že investiční budoucnost bude patřit těm, kdo založí svou politiku na takzvaných zelených akciích či akciích firem, které se intenzivně hlásí k ESG. Ale doby se mění. Zatímco zeleným a ESG portfoliím se příliš nedaří, tabu, které se doposud vznášelo nad zbrojařskými firmami, se rychle rozpouští. Jak už Česká justice informovala, banky přehodnotily své postoje k financování, což firmy vnímají a kvitují s povděkem. Přehodnocení už dorazilo i do oblasti investic. Penzijní i investiční fondy totiž musejí dbát na to, aby se peníze vložené jejich klienty co nejvíce zhodnocovaly.
„Primárním cílem penzijních fondů je zhodnocování peněz účastníků či podílníků. A pokud mezi nejvýnosnější akcie patří a budou ještě řadu let patřit zbrojovky, tak nevidím důvod, proč by do těchto akcií nemohly investovat. Jsou součástí průmyslu, který se podílí na zajištění primární funkce každého odpovědného státu, a sice bezpečnosti. Svět není bezpečným, bezrizikovým místem, aby bylo možné jen tak, společensky odpovědně, zavrhnout investice do obrany,“ shrnuje s ohledem na základní pravidlo investování hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Přesto to ale v minulosti takto nefungovalo. Kolem tématu zbrojních firem se chodilo po špičkách. „Dříve nebylo financování obranného průmyslu preferováno, či to bylo považováno za rizikovou oblast. Zbraně, střelivo a související komponenty stály na okraji zájmu a hlavně banky tuto výrobu nechtěly financovat,“ potvrzuje zemský ředitel finanční společnosti 4fin Vratislav Jůza. „Toto paradigma se dnes mění v tom, že už i Evropská unie pochopila, že se o sebe musíme postarat sami, nemůžeme v obraně zůstat závislí na Spojených státech, a proto se do toho musí investovat,“ popisuje změnu politicko-společenské atmosféry.
Dodává, že tento úhel pohledu byl přehodnocen a že nyní se bude obranný průmysl naopak dotovat. „Investiční společnosti na to reagují a před časem už začaly vznikat některé fondy a ETF. Příkladem může být fond kvalifikovaných investorů RSBC Defence, který investuje do zbrojního průmyslu v rámci Evropy. Pohled Evropské komise je, že by se obranné systémy měly ideálně nakupovat v rámci EU či Evropy, čímž by se podpořila i evropská ekonomika. Dovedu si ale představit, že akcie zbrojních firem budou časem i součástí alternativních penzijních fondů, které teprve vznikají. Avšak nemyslím si, že by tyto akcie byly hlavní součástí jejich portfolií – spíše budou jejich okořeněním,“ zamýšlí se.
Mohlo by vás zajímat
Prioritou má být výnos
Prioritou penzijních a investičních fondů má být dosažení maximálního zhodnocení peněz, které jim svěřili klienti. Ani to však donedávna takhle úplně neplatilo. Anebo neplatilo všude. Řada fondů měla svá portfolia postavená na takzvaných zelených akciích, tedy akciích firem z oblasti obnovitelných energií a obecně udržitelného hospodaření s přírodními zdroji. A také na akciích firem, které byly považovány za průkopníky standardů ESG, které kromě environmentálních hledisek zahrnují i sociální a správní aspekty. Těmto fondům se ale, jak je vidět z dat, v poslední době příliš nedaří.

„Donedávna měly banky i penzijní či investiční společnosti se zbrojním průmyslem opravdu problém. Ale banky i fondy své postoje přehodnocují,“ říká hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček. „A pokud investoři chtějí nějakou akciovou investici v České republice, jednou z nejzajímavějších je Colt CZ. Vzhledem k tomu, jaké firma v poslední době předvádí výsledky, tak by bylo hloupé se jí vyhýbat,“ podtrhuje Křeček. „Jen pro představu – za poslední rok Colt CZ vyrostl z 610 na 750 korun za kus,“ uvádí konkrétní příklad. Skupina Colt CZ, jeden z předních světových výrobců ručních palných zbraní a munice, loni zvýšila své tržby o více než polovinu.
Penzijní fondy už akcie zbrojovek v portfoliích mají
Podle informací, které Česká justice shromáždila od nejvýznamnějších správců penzijních a investičních firem, už se akcie firem zbrojního průmyslu v jejich portfoliích zabydlely. „V investičních fondech a akciových portfoliích, které nabízíme v našem Investičním centru, je již celá řada globálních firem, které jsou dodavateli významných zbrojovek. Typicky třeba Rolls Royce jako významný producent motorů pro vojenské letouny americké armády. Každopádně budeme portfolio firem v námi nabízených investičních fondech nyní aktualizovat právě v kontextu rostoucího významu obranných výdajů,“ řekl České justici mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
„Penzijní společnosti investují prostřednictvím svých fondů do akcií zpravidla s vysokou mírou diverzifikace. Změna přístupu k financování zbrojařských firem je jistě fenomén posledních týdnů. Nicméně penzijní fondy neposkytují úvěry – případné investice proto mohou směřovat buď do dluhopisů, nebo akcií. A jejich ceny již jak změnu vnímání těchto společností, tak především v podstatě skokový nárůst ziskového potenciálu absorbovaly. Dá se tedy říct, že tyto cenné papíry mohou být snadněji součástí portfolií fondů spravovaných penzijními společnostmi, ale současně – obdobně jako u všech ostatních investičních příležitostí – je pečlivě zkoumán jejich potenciál při dané tržní ceně,“ uvádí mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová.
V podobném duchu hodnotí nutný přístup i NN Penzijní společnost. „Investice penzijních fondů NN Penzijní společnosti se neřídí sektorem, ale očekávanou výkonností. Společnosti z obranného sektoru tedy nevylučujeme, pokud naplňují naše požadavky na ekonomickou výhodnost takovéto investice. Vše, do čeho investujeme peníze s cílem jejich zhodnocení, ale musí splňovat jasně daná omezení,“ popisuje manažer produktů a portfolia NN Penzijní společnosti Vratislav Málek. Není to ovšem tak, že by NN penězi svých klientů podporovala vše. Určitým věcem se vyhýbá. „V našich investicích se vyhýbáme společnostem, které dělají něco neetického nebo nezákonného. Vyloučeny jsou proto ekonomické subjekty vyrábějící nebezpečné zbraně, tabákové výrobky, produkující neekologicky ropu nebo uhlí, ale také aktéři zapojení do korupce. V rámci sektoru producentů zbraní tedy například vylučujeme výrobce jaderných zbraní nebo chemických zbraní,“ vytyčuje investiční mantinely.
NN investuje i do akciových indexů S&P 500 a Euro Stoxx 50, v nichž jsou zahrnuty i firmy obranného průmyslu, jako například Boeing nebo Airbus. „Je ale potřeba říci, že současný svět je velmi propojen, a tak i další společnosti, do kterých částečně investujeme, se nějakým způsobem na obraně podílejí – například čipy by se nevyrobily bez strojů ASML (podíl prostřednictvím indexu Euro Stoxx 50). Stejně tak bankovní akciové tituly, které jsou v indexech zastoupeny relativně významně, se budou pravděpodobně podílet nebo spolupodílet na dalším financování obrany,“ upozorňuje Málek.
Zbrojnímu průmyslu se nevyhýbá ani finanční skupina Partners. „Akcie firem ze sektoru defence držíme hned v několika našich fondech. Některé akcie přitom už poměrně dlouho – není to záležitost posledních týdnů. Abych byl konkrétní, dlouhou dobu držíme například akcie Colt CZ Group. Nebo akcie americké zbrojovky RTX Corporation, které jsme nakoupili už v prosinci 2023. Kromě zmíněných dvou máme ve fondech ještě akcie Rheinmetall, Lockheed Martin a General Dynamics. Takže držíme jak akcie amerických, tak i evropských firem z obranného průmyslu,“ říká investiční analytik Partners Martin Tománek.
Dodává, že akcie ze sektoru defence jsou samozřejmě velmi specifické z hlediska rizikovosti. „Například Lockheed Martin nedávno vykázal nepříjemnou ztrátu (1,7 miliardy dolarů) na utajených programech. A akcionáři nemají žádné bližší informace, protože tyto programy jsou zkrátka utajené. Takže je tam, řekněme, specifická sada rizik, s nimiž musí investor počítat,“ podotýká. Na druhé straně má ale podle něj obranný sektor určité charakteristiky, které se investorům líbí. „Firmy jako General Dynamics nebo Lockheed vrací akcionářům spoustu hotovosti. Jejich kontrakty jsou totiž zpravidla dlouhodobé, takže u těchto firem je relativně vysoká předvídatelnost tržeb,“ uzavírá Tománek.
O zastoupení obranného průmyslu hovoří také Generali penzijní společnost. „Zároveň vnímáme současný trend zvýšených výdajů na obranu a analyzujeme související investiční příležitosti,“ říká její předsedkyně představenstva Jana Zelinková.