Ústavní soud se bude zabývat otázkou, zda má obec právo omezit nebo zakázat komerční chov hospodářských zvířat ve svém katastru. Návrh na zrušení vyhlášky obce Cebiv na Tachovsku podalo ministerstvo vnitra, které tvrdí, že obec svým jednáním překročila zákonné pravomoci a postupovala svévolně.

Případem se jako soudce zpravodaj zabývá Jan Wintr, rozhodne o něm plénum – tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Návrh je veřejně dostupný v přehledu plenárních věcí na webu soudu.

Cebiv chce víc turistiky, méně krav

Obec Cebiv ve své vyhlášce omezila maximální počet hospodářských zvířat, která lze v obci chovat. Například krav nebo ovcí nesmí být více než 20 kusů, slepic a králíků nejvýš 100. Vyhláška dále stanovuje, že chov je přípustný jen tehdy, pokud nezasahuje do kvality životního prostředí nebo pohodového bydlení.

Zároveň si obec vyhradila právo chov předběžně zakázat a uložit sankce, pokud dojde k porušení pravidel. Své kroky obec odůvodnila snahou zaměřit se více na rozvoj turistického průmyslu a životní standard obyvatel.

Ministerstvo: Obec jedná v rozporu se zákonem

Ministerstvo vnitra tvrdí, že obecní samospráva nemá právo regulovat chov zvířat tímto způsobem. Upozorňuje, že chov zvířat není a priori společensky škodlivou činností, a proto nelze plošně předpokládat narušení veřejného pořádku jen kvůli počtu zvířat. Kontrolní mechanismy i podmínky chovu jsou podle ministerstva upraveny na celostátní úrovni.

Ministerstvo vnitra nedisponuje žádnými poznatky, z nichž by vyplývalo, že obec Cebiv je oproti jiným obcím venkovského charakteru čímkoliv zvláštní či výjimečná, uvádí návrh. Podle ministerstva tedy neexistují žádné výjimečné místní podmínky, které by tak rozsáhlou regulaci odůvodňovaly.

Mohlo by vás zajímat

Chce Cebiv oboje? Plánuje farmy, ale chov zakazuje

Vnitro rovněž upozornilo na rozpor mezi územním plánem obce a její vyhláškou. Cebiv má podle platného územního plánu vymezené plochy pro farmy a chov zvířat, což je v rozporu s obecní snahou chov omezit nebo zakázat. Je stěží představitelné, aby obec určitou činnost v územním plánu umožnila a zároveň ji vyhláškou zakázala či sankcionovala.

Protože se Cebiv odmítla s ministerstvem dohodnout, bylo ke konci roku vyhlášce pozastaveno účinnost a věc byla postoupena Ústavnímu soudu.