Ke kontrole, jak soud vyřizuje žádosti o informace, vyzval občan ministerstvo spravedlnosti. Když ministerstvo nereagovalo, obrátil se na veřejného ochránce práv. Jenže v oprávnění ministerstva kontrolovat výkon státní správy soudů není jmenována kontrola vyřizování žádostí o informace. Ministerstvo ji tedy konat nesmí, zjistil zástupce ombudsmana. To ale občanovi nesdělilo.

Výzva bez odezvy, ministerstvo bylo podle občana nečinné

Jak vyplývá ze záznamu o šetření, ministerstvo spravedlnosti na výzvu občana ke kontrole soudu vůbec nereagovalo. Občan nabyl přesvědčení, že je ministerstvo v jeho záležitosti nečinné. Šlo o podnět k výkonu kontroly státní správy Krajského soudu v Hradci Králové v oblasti vyřizování žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ministerstvo takovou kontrolu provést nesmí

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm vysvětlil, že ministerstvo nebylo nečinné, ale jednoduše nemá pravomoc kontrolu provést:
„Dospěl jsem k závěru, že ministerstvo není nečinné. Ministerstvo totiž není oprávněno provádět kontrolu výkonu státní správy podle zákona o kontrole (kontrolního řádu) ve vztahu k vyřizování žádostí o poskytnutí informací.“

Ministerstvo smí kontrolovat jen hospodaření soudů

Kontrolní kompetence ministerstva spravedlnosti vůči soudům vymezuje zákon o soudech a soudcích. Podle něj ministerstvo nekontroluje ani samotné soudy, ani výkon státní správy předsedy soudů – s výjimkou hospodaření soudů s penězi a majetkem státu.

„Jedinou výjimku představuje kontrola výkonu státní správy prováděné předsedy soudů ve věcech majetku státu a státního rozpočtu,“ uvedl Schorm.

Ministerstvo občanovi neřeklo, že nemá pravomoc

Ministerstvo spravedlnosti tedy nemohlo vyhovět občanovu podnětu a provést požadovanou kontrolu. To ale občanovi nesdělilo.
„Mám jedinou výhradu k postupu ministerstva, a sice že vás vyrozumělo o nedostatku jeho kompetence k provedení kontroly až na základě vaší žádosti o přijetí opatření proti nečinnosti,“ uvedl zástupce ombudsmana.

Výklad ministerstva dorazil až s odpovědí ministra

Podle Schorma mělo ministerstvo občanovi v souladu se zásadou vstřícnosti vysvětlit, že nemá kompetenci kontrolu provést. Tuto informaci občan získal až od samotného ministra spravedlnosti poté, co žádal o opatření proti nečinnosti.

Občan se může bránit správní žalobou

Nemožnost ministerstva provést uvedenou kontrolu neznamená, že se žadatel nemůže bránit proti postupu soudu. Pokud soud odmítne informaci poskytnout, může žadatel podat odvolání – o něm rozhoduje právě ministerstvo spravedlnosti. V daném případě ministerstvo skutečně rozhodnutí krajského soudu zrušilo a věc mu vrátilo k novému rozhodnutí.

Pokud by ministerstvo podanému odvolání nevyhovělo, stěžovatel se může obrátit na správní soud. „Ministerstvo a správní soudy tak v praxi fakticky korigují postupy orgánů státní správy soudů při vyřizování žádostí o poskytnutí informací,“ uzavřel Schorm.

Právní věta

Ministerstvo spravedlnosti nemá oprávnění provádět kontrolu výkonu státní správy podle zákona o kontrole ve vztahu k vyřizování žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím.