Zprostit obviněného soudce Romana Kafku dočasně funkce by podle ministerstva spravedlnosti nebylo účelné. Po takovém kroku by totiž dostával polovinu soudcovského platu. Ve vazbě nyní nepobírá žádný, protože mu plat svým rozhodnutím pozastavil předseda Krajského soudu v Brně, kde Kafka doposavad působil. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Soudce čelí obvinění z podvodu, podle policie nezákonně získal od několika lidí celkem přes 12 milionů korun.

Zákon o soudech a soudcích stanoví, že ministr spravedlnosti může dočasně zprostit výkonu funkce soudce, který je trestně stíhaný nebo kterému hrozí odvolání v kárném řízení. V případě Kafky se k tomu ale ministr Pavel Blažek (ODS) nechystá.

„Pokud k dočasnému zproštění nedojde a soudce (Kafka) bude dále ve vazbě, nedostane jmenovaný žádný plat, je to tudíž ekonomicky výhodnější řešení. Pokud by jmenovaný byl před zánikem funkce soudce z vazby propuštěn, budeme samozřejmě činit příslušné kroky k dočasnému zproštění tak, aby nemohl svou funkci vykonávat,“ vysvětlil Řepka.

Rezignoval a zmizel

Sedmačtyřicetiletý Kafka oznámil počátkem března Pražskému hradu svou rezignaci na soudcovskou funkci. Má v ní skončit k poslednímu červnovému dni. Podle brněnského krajského soudu čelil od loňského prosince kárnému řízení za vážné průtahy při vyhotovování rozhodnutí a za další porušování soudcovských povinností.

Za podvod hrozí Kafkovi až desetileté vězení. Ostravský okresní soud jej poslal ve čtvrtek do vazby kvůli obavám, že by mohl ovlivňovat svědky nebo uprchnout před trestním řízením. Kafka den po oznámení rezignace odjel do zahraničí, policie ho nejprve evidovala jako pohřešovaného. Později ho zadrželi policisté v Chorvatsku na základě evropského zatykače. Muž tvrdí, že si peníze od příbuzných a známých půjčoval, protože několik let čelil brutálnímu vydírání, které souviselo s jím řešenými kauzami.

Mohlo by vás zajímat

Kafka je soudcem od roku 2018, předtím působil 12 let jako státní zástupce. Dozoroval mimo jiné i případ střelby v restauraci v Uherském Brodě nebo metanolovou aféru, v níž čelilo obžalobě 31 lidí. Dvěma hlavním aktérům úspěšně navrhl doživotní tresty.