Prvoinstanční soud v kauze Bereta se podle jedné z obžalovaných, státní zástupkyně Dagmar Máchové, nevypořádal s důkazy obhajoby. Převzal pouze obžalobu a nezohlednil ani řadu námitek, které obžalovaní měli. Máchová to dnes uvedla ve svém odvolání, které přednesla u středočeského krajského soudu. S verdiktem, podle něhož má jít v případu údajného vynášení informací z trestních řízení na tři roky a čtyři měsíce do vězení, žena nesouhlasí.
V kauze se před soudem zpovídá pět lidí. Obžaloba tvrdí, že Máchová, policista Radek Holub a celník Pavel Šíma poskytovali soukromému detektivovi Igoru Gáboríkovi neveřejné informace z trestních řízení. Gáborík a v jednom případě i jeho spolupracovník Vladimír Zmrhal je podle spisu předávali dál, například klientům Gáboríkovy společnosti, která se zaměřovala na detektivní služby a poradenství.
Máchová nesouhlasí s verdiktem a tvrdí, že soud ignoroval námitky
Všichni obžalovaní vinu od počátku odmítají. Odvolání čtveřice mužů již soud vyslechl, příští týden by mělo zaznít i odvolání, které podala dnes již nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová. U soudu ji v průběhu odvolacího jednání vystřídal žalobce Filip Šimek.

Máchová dnes zdůraznila, že v kauze podávala několik námitek proti podjatosti policie i Bradáčové. „Již před zahájením řízení panovalo mezi mnou a státní zástupkyní osobní nepřátelství,“ uvedla. O dalších konfliktech mezi nimi podle ní svědčí i důkazy, například odposlechy. Máchová hovořila o šikaně ze strany současné nejvyšší státní zástupkyně i o tom, že trestní řízení bylo aktem pomsty vůči ní od policistů.
Okresní soud východně od Prahy uložil přísné tresty
Prvoinstanční verdikt Okresního soudu pro Prahu – východ označila žena za nepřezkoumatelný a věcně nesprávný. „Hodnocení soudu neodpovídá důkazům předloženým v průběhu soudního řízení,“ prohlásila. Uvedla například, že neexistují žádné důkazy o tom, že by pro Gáborika lustrovala spisy. S mužem se podle své výpovědi scházela před kauzou i po ní. Soud podle ní ani nedokázal vysvětlit, k čemu by muži informace, které mu měla předávat, byly.
Máchové okresní soud v roce 2023 nepravomocně uložil tři roky a čtyři měsíce vězení, Gáboríkovi tři roky vězení. Šímu soud potrestal tříletou podmínkou s odkladem na pět let, Zmrhala roční podmínkou s tříletou zkušební dobou. Všem obžalovaným soud uložil i peněžité tresty. Gáborík by měl zaplatit 200.000 korun, Holub a Máchová 150.000 korun. Šíma 100.000 korun a Zmrhal 40.000 korun. Gáboríkovi, Šímovi a Holubovi soud uložil i zákazy činnosti.