Bývalý účetní Okresního soudu v Lounech Josef Pelc znovu čelí obžalobě ze zpronevěry více než 16 milionů korun. Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem na něj podalo novou obžalobu poté, co Vrchní soud v Praze zrušil předchozí rozsudek a případ vrátil k došetření kvůli závažné procesní chybě.

Novou obžalobu k Krajskému soudu v Ústí nad Labem podalo státní zastupitelství poté, co Vrchní soud v Praze v únoru zrušil původní rozsudek a vrátil případ k došetření. „Ve věci byla na obviněného muže ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem podána obžaloba,“ potvrdila pro Českou justici náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Důvodem zásahu Vrchního soudu v Praze byla formální chyba v přípravném řízení – ze 780 dílčích útoků, které byly Pelcovi kladeny za vinu, nebylo u dvou zahájeno trestní stíhání. Podle Doušové již policejní orgány věc doplnily a státní zastupitelství mohlo obžalobu znovu podat.

Rozhodnutí vrchního soudu padlo v neveřejném zasedání. Podle mluvčího Vrchního soudu v Praze Víta Tomáše Vatry bylo hlavním důvodem zrušení rozsudku to, že ohledně dvou skutků, pro něž byl obžalovaný soudem prvního stupně odsouzen, nebylo řádně zahájeno trestní stíhání. Takovouto procesní vadu nebylo možné napravit v řízení před soudem prvního stupně ani před odvolacím soudem, proto nezbylo než celý rozsudek zrušit a vrátit věc státnímu zástupci k došetření

Mohlo by vás zajímat

Bližší informace včetně anonymizovaného odůvodnění rozhodnutí Vrchního soudu v Praze podle něj ale nešlo České justici poskytnout, protože se věc vrátila do přípravného řízení.

Výjimečný krok soudu

Vrácení případu do přípravného řízení je v justiční praxi mimořádné. Podle odborníků může k takovému postupu vést pouze zásadní procesní vada, kterou nelze napravit v rámci soudního řízení.

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal Pelce na sedm let do vězení loni v listopadu. Muž zpronevěřil přes 16 milionů korun, vinu přiznal a svého jednání litoval. Peníze z účtu lounského soudu si podle obžaloby posílal na vlastní účty nejméně čtyři a půl roku. Soud mu kromě trestu odnětí svobody uložil také zákaz činnosti v oboru účetnictví na sedm let a trest propadnutí věci v podobě automobilu a zajištěných financí na účtu. Na účtech měl on a jeho manželka dohromady méně než 30 tisíc korun. Pelc uvedl že peníze použil na hazard.

Se soudem v Lounech mezitím uzavřela dohodu o splacení dluhu jeho matka údajně proti jeho vůli. Pelc s výší trestu nesouhlasil a odmítl uzavřít dohodu o vině a trestu. S taktikou přiznání výměnou za nižší trest nesouhlasil soud. Pokud by nebyl odhalen pokračoval by nepracuje nesplácí uvedla soudkyně. Pelc by škodu splácel 800 let spočítala soudkyně při zdůvodnění verdiktu.