Češi by si od příštího roku mohli odečíst z daní i část příspěvků na družstevní bydlení. O zavedení nové daňové úlevy usilují společně poslanci, senátoři a ministerstvo financí. Jako pozměňovací návrh ji předložili k připravovanému zákonu o podpoře bydlení. Dosud si lidé mohou z daně z příjmů odečítat pouze zaplacené úroky z hypotéky nebo stavebního spoření. To družstevní bydlení znevýhodňovalo oproti vlastnickému.

Drahé hypotéky, vysoké ceny nemovitostí a obecná nedostupnost vlastního bydlení v posledních letech oživují projekty družstevních bytů. Nové družstevní byty vznikají v Praze, Jihlavě, ale i v menších městech jako je například Žďár nad Sázavou. Zájemci o družstevní podíl nemusejí splňovat tak přísné podmínky jako při žádosti o hypoteční úvěr. Výhodou také je, že často nemusejí ničím ručit.

Dosud však mají družstevní byty jednu významnou nevýhodu. Ačkoliv členové bytových družstev zpravidla splácejí takzvanou anuitu, na rozdíl od hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření si nemohou ani o část zaplacené částky snížit svůj daňový základ. „Anuita přitom zahrnuje i úroky z úvěru, který si družstvo vzalo na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti,“ upozorňuje daňová konzultantka společnosti PKF Apogeo Sabina Horáková. Družstevník tak splácí úroky de facto podobně jako u hypotéky na vlastní bydlení.

Daňové úlevy z hypoték se ročně počítají až v desítkách tisíc korun v návaznosti na to, kolik peněz poplatník na úrocích zaplatí. Maximální úspora na dani, kterou mohou lidé splácející hypotéku získat, je 45 tisíc korun. U nemovitostí pořízených po 1. lednu 2021 pak činí maximálně 22 500 korun.

Mohlo by vás zajímat

A právě toto zjevné znevýhodnění družstevního bydlení oproti vlastnickému má nyní odstranit pozměňovací návrh, který poslanec Jiří Havránek a ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) předložili k návrhu zákona o podpoře bydlení. Ten nyní projednává ve třetím čtení Poslanecká sněmovna. Rozhodnout by o něm mohla ve středu 16. dubna. Pokud návrh odsouhlasí také Senát a podepíše prezident, novinka začne platit od ledna příštího roku.

Rozšíření daňových odpočtů i na družstevní byty iniciovali senátoři v čele s Hanou Kordovou Marvanovou (na fotografii druhá zleva). Zdroj: Senát PČR

Odpočet jen do 150 tisíc ročně

Návrh počítá s tím, že si členové družstva budou moci od základu daně odečíst podíl odpovídající úrokům z úvěrů, které družstvo zaplatilo. „Jde o důležité narovnání s hypotékami,“ prohlásil k novince vrchní ředitel ministerstva pro místní rozvoj Jan Schneider.

Pokud bude poplatník nákup družstevního podílu financovat z úvěru a zároveň bude bytovému družstvu platit anuitu, bude možné odečíst od základu daně jak úroky z vlastního úvěru, tak úroky obsažené v anuitě. Návrh však zavádí strop ve výši 150 tisíc korun na domácnost a rok. Úroky nad tuto částku už nebude možné z daní odečíst. Nový zákonný limit je shodný s tím, který platí pro vlastní byty pořízené po 1. lednu 2021.

Kromě členství v družstvu a úhrady úroků bude podmínkou pro získání daňového zvýhodnění také to, aby byt sloužil k trvalému bydlení poplatníka nebo jeho blízkých příbuzných.

Dohodnuto poslanci i senátory

Ačkoliv se úprava odpočtů dostala do zákona jako poslanecký pozměňovací návrh, iniciovali ji senátoři v čele s Hanou Kordovou Marvanovou (SPOLU). Ti ji následně projednali s poslanci a ministerstvem financí, aby jí zajistili širokou podporu. „Takto bychom rádi postupovali. Když bude shoda dvou komor a vlády, mohly by konečně po slovech o dostupném bydlení přijít konkrétní schválené úpravy a činy, které situaci zlepší,“ zdůraznila Marvanová.

Očekává se proto, že by nové daňové zvýhodnění mohlo v obou komorách parlamentu projít hladce a skutečně začít platit od ledna.

Samotný návrh zákona o podpoře bydlení nicméně v parlamentu víří emoce. Mohou za to mimo jiné připomínky obcí. Jak již Česká justice informovala, ty varovaly, že by návrh mohl posílit obchod s chudobou a stěhování sociálně slabých do již vyloučených lokalit.