Pro státní zástupce je zásadní, aby se jejich platy neoddělily od platů soudců. Při projednávání zprávy o činnosti Nejvyššího státního zastupitelství za předloňský rok to dnes v Senátu zdůraznila nová nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Platy státních zástupců jsou od roku 2010 stanoveny na 90 procentech soudcovských platů.
„Celých dalších 15 let bráníme tento systém, respektive určování platu v návaznosti na soudce. Pro nás je klíčové, aby se neoddělily platy soudců a státních zástupců. To je pro nás princip číslo jedna,“ uvedla Bradáčová.
Debatu o platech soudců a jejich navázání na jiné skupiny v minulosti otevřel expremiér Andrej Babiš. Apeloval na oddělení platů vrcholných politiků od soudců a navrhoval pětileté zmrazení platů politiků, aby byl vytvořen nový, udržitelný a spravedlivý systém. Podle Babiše by tak bylo možné vyjednat model, který by odrážel reálný ekonomický vývoj a platové poměry různých profesí.
Hrozí personální krize?
Podle Bradáčové je v evropském prostoru běžné, že platy soudců a státních zástupců jsou stejné. Pokud existují rozdíly, zpravidla se promítají do jiného typu důchodového zabezpečení žalobců, například ve formě zvláštních penzí. „Po tom já nevolám,“ podotkla nejvyšší státní zástupkyně. Přestože by žalobci přivítali úplné srovnání platů se soudci, současný desetiprocentní rozdíl považují za akceptovatelný.

Pokud by došlo k oddělení platů soudců a státních zástupců, mohlo by to podle Bradáčové existenčně ohrozit celé státní zastupitelství. Připomněla, že podobný propad nastal v 90. letech minulého století, kdy kvůli nízkému ohodnocení žalobců docházelo k výrazným personálním ztrátám. Rozdíl v platech by byl propastný a státní zástupci by odcházeli k soudům.
Nejvyšší státní zástupkyně se zároveň vyslovila pro stabilní mechanismus určování platů, který by nebyl každoročně otevírán a měněn. Existuje podle ní několik variant, jak platy nastavit, klíčové je však nastavit systém, který by nebyl vystaven neustálým zásahům.