Mezi priority nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých, sjednocování trestání či „převedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) do digitální doby“. Zaměřit se chce v tomto ohledu na informační systémy, analytiku i kyberkriminalitu. Uvedla to při dnešním nástupu do funkce. Také zopakovala, že by ráda zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři a že chystá personální změny „napříč úřadem“.
NSZ čeká personální obměna. „Ano, plánuji personální změny, ale o nich by se nejdříve měli dozvědět státní zástupci, kteří působí u tohoto úřadu,“ řekla Bradáčová. Na dotaz, zda se změna bude týkat náměstků, doplnila bez dalších podrobností, že bude „napříč úřadem“. NSZ má nyní dva náměstky – Jiřího Pavlíka a Přemysla Poláka.
Bradáčová připomněla, že zákon jí jasně vymezuje mandát nejvyšší státní zástupkyně, a to na sedm let. Některé koncepční změny, které chce na NSZ prosadit, jsou podle ní proveditelné v tomto časovém horizontu. O dalších by ráda přinejmenším zahájila debatu. „Bude záležet i na tom, jakou představu bude mít další ministr spravedlnosti po volbách, které nás v tomto roce čekají. To je pro NSZ samozřejmě klíčová záležitost,“ podotkla.
„Určitě budu chtít debatovat o třech stupních státního zastupitelství. O zefektivnění systému, který zde vznikl v roce 1994 jako jistý relikt doby po zániku federace,“ prohlásila Bradáčová. Připomněla, že otázku řešila už předloha, která skončila v roce 2012 ve Sněmovně v druhém čtení. „Jsem přesvědčená, že pro deset milionů obyvatel této země jsou tři stupně dostatečné,“ pokračovala. To, který konkrétní stupeň by měl zaniknout, chce nejprve řešit se státními zástupci a ministerstvem spravedlnosti. Změnu označila v prvopočátku za organizační přeskupení sil, následně by ale podle ní měla také snížit počty státních zástupců.
Mohlo by vás zajímat
K otázce trestů Bradáčová poukázala na to, že debatu ohledně potřeby sjednocení ukládání trestů vedou nejenom odborné kruhy, ale i laická veřejnost. Nová šéfka žalobců by chtěla nastavit systémové vzdělávání státních zástupců. Ohledně kriminality mladistvých a nezletilých zmínila, že několik měsíců uplynulého roku ukázalo, že tato problematika je naléhavou záležitostí nejenom v Česku.
Dosavadní dlouholetá šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Bradáčová dále uvedla, že NSZ by nyní bylo vyloučené z dohledu v kauzách, které dozorovala. Žádný takový případ ale podle ní není. V případech, v nichž dávala pokyn jako vrchní státní zástupkyně, by rozhodování přešlo na náměstka NSZ.
Dosavadní pražskou vrchní státní zástupkyni uvedli v Brně do nové funkce premiér Petr Fiala (ODS), jehož vláda nominaci Bradáčové v lednu schválila, a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS), který ji na post navrhl. Fiala řekl, že mezi úkoly šéfky žalobců bude patřit i posilování důvěry občanů ve státní zastupitelství, a to srozumitelnou a otevřenou komunikací. Ocenil přátelské předání funkce mezi Bradáčovou a odcházejícím Igorem Střížem. Podle premiéra to svědčí o dobrém stavu NSZ.
„Osobnost v čele soustavy státního zastupitelství má znát obsah práce státního zástupce a jeho roli v ústavním systému, nebát se nikoho včetně sociálních sítí a médií, být všestranněji vzdělaná, respektovaná nejen v právnickém prostředí, bezúhonná a reálně nepřičitatelná k žádné ekonomické, politické či jiné vlivové skupině. A v dnešní době i zdatná ve smyslu schopnosti vysvětlovat své konání široké veřejnosti. To vše podle mne Lenka Bradáčová splňuje. Jsem přesvědčen, že ve funkci obstojí i v době módního zpochybňování všeho a všech v oblasti veřejné moci. Přeji paní doktorce, aby se jí v zodpovědné funkci dařilo a aby se jí v mém rodném městě Brně líbilo,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Jasná představa o plánech
Lenka Bradáčová má dlouholetou praxi. Ve své profesní kariéře prošla okresním státním zastupitelstvím, krajským státním zastupitelstvím i vrchním státním zastupitelstvím. „Sedm let mého mandátu bych ráda naplnila koncepčními změnami. Některé z nich je možné v této době realizovat, u jiných bych ráda minimálně zahájila debatu. Priority jsem stanovila s posouzením současné naléhavosti do oblastí, kde je potřeba napnout úsilí, abychom v budoucnu za společenským vývojem nezaostávali. Přebírám státní zastupitelství jakožto emancipovaný, personálně stabilní orgán a ráda bych jej, řečeno s jistou mírou nadsázky, převedla do digitálního věku. Na to by měla navazovat aktuální debata o redukci soustavy státního zastupitelství na tři stupně. Jako aktuální palčivý problém vnímám nejednotnost v ukládání trestů. Se stejnou intenzitou je třeba se věnovat kriminalitě mladistvých a nezletilých osob, o čemž nás zcela jasně přesvědčuje společenské dění v posledním roce. To vše musí být doplněno nastavením systémového vzdělávání státních zástupců. Sledovat budu stejně jako moji předchůdci ve funkci kriminalitu spojenou s korupcí a trestné činy páchané z nenávisti, když obě skupiny trestných činů jsou způsobilé zásadně ohrožovat fungování státu a jeho bezpečnost,“ uvedla Lenka Bradáčová, nová nejvyšší státní zástupkyně.
Nová šéfka PMS
Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek dnes také uvedli Gabrielu Slovákovou do funkce ředitelky Probační a mediační služby. Slováková byla vybrána na základě výběrového řízení, které proběhlo 14. března 2025. Výběrová komise ji doporučila jako nejvhodnější uchazečku s ohledem na její odborné předpoklady a dlouholeté zkušenosti v oblasti vězeňství a trestní politiky.
„Pokračování v budování stabilní, efektivní a vysoce kvalitní probační a mediační služby vyžaduje dlouhodobé plánování, investice do personálu a infrastruktury, ale především vytváření inkluzivní a podporující atmosféry jak pro pracovníky, tak pro všechny osoby, které tyto služby využívají. Zaměření na well-being personálu, posílení stávajících činností, rozvoj programových center a domů a podpora obětí trestných činů je klíčové pro dosažení trvalého zlepšení v oblasti probační a mediační práce. Jsem přesvědčena, že na zmíněných tématech PMS aktivně pracuje, roli ředitelky služby považuji za klíčovou pro stabilizaci služby, ale i pro lepší komunikaci s politickou reprezentací a odbornou i laickou veřejnosti o významu a nezastupitelnosti služby v moderní trestní politice 21. století,“ uvedla Slováková.
Gabriela Slováková od roku 2005 do roku 2010 působila na Generálním ředitelství Vězeňské služby ČR v pozicích ředitelky kabinetu generálního ředitele a ředitelky vnějších a mezinárodních vztahů. Dalších 13 let zastávala funkce ředitelky Věznice Světlá nad Sázavou a Věznice Kuřim. V lednu roku 2024 byla jmenována ředitelkou odboru trestní politiky na Ministerstvu spravedlnosti. Je iniciátorkou projektu Yellow Ribbon a ředitelkou spolku Žlutá stužka, z. s.