Ústavní soud (ÚS) se podruhé zastal tuniského občana, jenž byl ve vlasti odsouzen na doživotí za drogovou trestnou činnost. Případným vydáním do Tuniska se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze. ÚS už jednou vrchnímu soudu uložil, aby zohlednil judikaturu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, případně doplnil dokazování. Vrchní soud však opakovaně rozhodl o přípustnosti vydání a nedostatky nenapravil, plyne z dnešního nálezu ÚS.

„Vrchní soud za nezměněného stavu nerespektoval závazné závěry kasačního nálezu a opětovně porušil právo stěžovatele na soudní ochranu,“ stojí v nálezu soudkyně zpravodajky Veroniky Křesťanové.

Nyní by měl vrchní soud posoudit, zda existuje možnost podmíněného propuštění z doživotního trestu v Tunisku a zda existuje kontrolní mechanismus, který by tamním orgánům umožnil zohlednit nápravu vězně či jiné důvody k propuštění. „Bude-li to třeba, musí vrchní soud doplnit dokazování potřebné pro objasnění uvedených skutečností,“ uvedl ÚS.

Tunisan byl ve vlasti souzen v nepřítomnosti. V roce 2023 jej na základě tuniského zatýkacího rozkazu zadržela česká policie. Pražské soudy rozhodly o přípustnosti vydání. Muž opakovaně zpochybňuje záruky poskytnuté tuniskou stranou ohledně dodržování jeho lidských práv.

Mohlo by vás zajímat

Hlavním důvodem pro první zásah ÚS bylo to, že se Vrchní soud v Praze nevypořádal se všemi mužovými argumenty. Rozhodoval totiž za situace, kdy kvůli administrativnímu pochybení prvostupňového Městského soudu v Praze neměl k dispozici plné odůvodnění Tunisanovy stížnosti.