Počet trestných činů v kyberprostoru loni klesl zhruba o pět procent na 18.495 případů. Převládaly kybernetické podvody, které tvořily téměř polovinu registrovaných činů. Zastavil se tak nárůst z minulých let, kdy například mezi roky 2021 a 2022 se počet činů v kyberprostoru zdvojnásobil. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla vedoucí odboru prevence policejního prezidia Zuzana Pidrmanová.
Za poklesem podle vrchního ředitele vnitřní bezpečnosti ministerstva vnitra Jana Paďourka stojí zesílení prevence i větší vzdělání uživatelů. Trestné činy, zejména podvody, jsou podle něj ale zároveň sofistikovanější, často využívají i umělou inteligenci nebo deepfakes.
I přes celkový pokles loni podle Martina Kožíška z Akademie CZ.NIC vzrostl počet případů zneužití tzv. digitální stopy. Jen loni bylo odhaleno 350 případů fotografií nahých dětí umístěných na internet. Právě na digitální stopu je zaměřen letošní Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na úterý 11. února. „Chceme upozornit zejména rodiče, aby nevytvářeli svému dítěti digitální stopu. Ta totiž začíná již zveřejněním jejich snímku z ultrazvuku, tedy ještě před jejich narozením,“ podotkl.
Digitální stopu nevytváří jen sami uživatelé nebo rodiče umísťováním dat nebo fotografií na internet, ale vytvářejí ji i příbuzní, přátelé nebo nepřátelé. Útočníci podle Kožíška ke každé zveřejněné fotografii sbírají doprovodná metadata, která mohou následně zneužít ke zvýšení důvěryhodnosti podvodů, nebo kradou samotné fotografie, zejména rodinné fotky nahých dětí, které pak dále sdíejí na internetu.
Mohlo by vás zajímat
Kampaň varující rodiče před vytvářením digitální stopy dětí startuje dnes. Policie spolu s organizátory Dne bezpečnějšího internetu se chce zaměřit na influencery, facebookové skupiny, dětská centra i ordinace lékařů, aby na možné zneužití v dobré víře zveřejňovaných fotografií upozorňovali.