Soudci i státní zástupci obdrželi své lednové výplaty, a to výši odpovídající loňskému nálezu Ústavního soudu (ÚS). Uvedli to předsedové Soudcovské unie a Unie státních zástupců Libor Vávra a Tomáš Foldyna. Výši letošních platů ústavních činitelů řeší vládní novela, kterou představitelé justice označují za protiústavní a kterou prezident Petr Pavel ještě nepodepsal. Politici kvůli tomu peníze za leden neobdrželi – ministerstvo práce však již dříve avizovalo, že termín výplaty se u nich odsune.

„Soudci dostali trojnásobek základny tak, jak plyne z nálezu Ústavního soudu, což jsme předem oznámili ministru spravedlnosti jako závěr zejména všech předsedů krajských a vyšších soudů,“ napsal Vávra. Doplnil, že totéž platí pro státní zástupce, kteří mají platy ve výši 90 procent platové základny soudců. „Mohu potvrdit, že výplaty dorazily ve všech krajích. Respektive neozval se nikdo, že by výplatu nedostal,“ sdělil Foldyna.

Oba muži už před časem kategoricky odmítli vyplacení lednových výplat s jakýmkoliv zpožděním oproti běžným termínům. Předsedové soudů, kteří peníze soudcům rozdělují, vydali už počátkem roku platové výměry odpovídající zmíněnému nálezu ÚS. Ten loni v květnu na základě podnětů od několika soudů zrušil předchozí zmrazení soudcovských platů a označil ho za vědomý neústavní zásah ze strany politiků, kteří dostatečně nezdůvodnili nutnost dalších restrikcí. Ekonomická situace nebyla podle ÚS taková, aby se muselo šetřit i na soudcovských platech, které mají být stabilní zárukou nezávislosti justice.

Podle aktuální vládní novely mají letos vzrůst platy vrcholných politiků téměř o sedm procent, v dalších letech nejvýše o pět procent. Soudcovské platy by se letos v porovnání s loňskem měly reálně zvýšit o méně než jedno procento, pětiprocentní omezení se v příštích letech na platy v justici vztahovat nemá. Senát umožnil přijetí novely 28. ledna, když ji sice neschválil, ale taky nijak nepozměnil. Prezident normu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, která skončí 16. února. Prezident však zatím neoznámil, zda normu podepíše. Podotkl ale, že se od prosincové verze, kterou byl připraven podepsat, podstatně změnila. Pečlivě se také seznámil s argumenty zástupců justice, kteří po něm žádají veto.

Mohlo by vás zajímat

Justice kritizuje, že novela vůči soudcům a státním zástupcům opakuje snížení platové hranice, když ÚS takový postup označil za protiústavní. Grémium také poukázalo na nedovolenou retroaktivitu – tedy zpětnou účinnost – zákona. Novela podepsaná v únoru by totiž zpětně zasáhla do lednových platů. Pokud vstoupí v účinnost, chystají se ji soudci znovu napadnout u ÚS.