S USA nebudeme schopni soutěžit v cenách energií, protože nemáme takové zásoby nerostných surovin. „Evropa je nemá. A ty, které má, nemůže těžit. Například kvůli riziku propadu území,“ řekl v podcastu České justice a Ekonomického deníku europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer (TOP 09). Nejlevnější způsob, jak v Evropské unii vyrobit energii, je podle něj pomocí obnovitelných zdrojů. Klíčem k růstu je pak prohloubení společného trhu Evropské unie.

V oblasti ekonomiky EU není potřeba podle europoslance nastavovat nové cíle. Mapa je už daná a jde jen o to, některé věci doladit, „Prioritou pro následujících pět let není dekarbonizace, tam už je to odpracováno. Země se dohodly a pravidla jsou srozumitelná,“ říká s tím, že by se mělo například pracovat na tom, aby transformace tak „nebolela“ sociálně nejslabší.

Debaty s Luďkem Niedermayerem se v podcastu Perspektivy Česka zúčastnil také obchodní ředitel poradenské firmy Access EU Petr Válek a místopředseda Asociace exportérů ČR Otto Daněk.

„Zelené“ cíle znamenají pro českou ekonomiku spoustu peněz na modernizaci, upozorňuje Niedermayer. S Válkem se shodli na tom, že problémy zemí EU často spočívají na národní úrovni a na tom, jak se staví k vývoji legislativy a ekonomiky společenství. V ČR je například problémem nedostatek bytů , což má negativní dopad na infrastrukturu. „To je stoprocentní czech made,“ říká Niedermayer. Podobně ČR v minulosti neliberalizovala trh s energiemi. Jako příklad země, která příležitosti a peníze z rozpočtu EU využívá efektivně, uvádí europoslanec Polsko. „Nejsme schopni se posunout se společným trhem a pak za to masivně platíme,“ dodává.

Předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyen nyní představila plán na oživení inovací a investic. Dokument s názvem Kompas konkurenceschopnosti má například za cíl více zapojit evropské domácnosti a jejich ohromné úspory na účtech do investic. Odstoupit od dekarbonizace a zelených cílů Evropská komise nehodlá,“ potvrdila Von der Leyen.

Mohlo by vás zajímat

Proč tak ekonomicky zaostáváme za USA a za Čínou? Podle Válka za to můžou i přílišné regulace. „Například ve farmacii je to velmi velmi horké téma, kdy je potřeba vyhovět regulačnímu požadavkům EU, ale i legislativě národních států. Což pro firmy není příliš atraktivní,“ říká.

Čeští výrobci by podle předsedy představenstva společnosti Atas Otto Daňka mohli po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa více uvažovat o výrobě v USA. Hrozí tak podle něj odliv průmyslu. Objem exportu z ČR do USA nyní činí asi 130 miliard ročně. „Řada firem už se stěhuje. A to nejen do USA, ale tam, kde kde je levnější pracovní síla a kde jsou jednodušší podmínky pro podnikání,“ uvedl.

Paradoxem je, že například Čína nyní dekarbonizuje velmi rychle. A to v důsledku katastrofálního stavu životního prostředí. Do roku 2060 chce dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality, což znamená, že by měla být schopná vázat stejné množství uhlíku, jako ho vypouští. Nyní je to asi čtvrtina veškerých emisí. „V těch městech se nedalo dýchat, a proto úřady velmi silně podporovaly tu elektrickou mobilitu,“ říká Niedermayer. V pořadu přiznal, že jeho domácnost je již výhradně elektromobilní. „Chtěl bych upozornit, že to, že po roce 2035 by se měly prodávat zejména bateriové elektromobily neznamená, že všechna auta budou elektromobily,“ dodal.

Více si můžete poslechnout na Spotify či Apple podcast.

https://podcasts.apple.com/us/podcast/s-usa-nem%C5%AF%C5%BEeme-sout%C4%9B%C5%BEit-v-cen%C3%A1ch-energi%C3%AD-%C5%99%C3%ADk%C3%A1-niedermayer/id1767696820?i=1000687975760&itscg=30200&itsct=podcast_box&ls=1&mttnsubad=1000687975760