Praha má novou koncepci prevence kriminality do roku 2028. V dokumentu je uvedeno devět bodů, na které se má město zaměřit. Je mezi nimi například práce s pachateli, aby se zamezilo recidivě, osvěta mezi dětmi i dospělými na téma kyberkriminalita či pomoc obětem trestných činů. Materiál navazuje na předchozí koncepci města a vychází ze strategie ministerstva vnitra. Dnes ho schválili pražští radní.

„S materiálem se seznámily všechny městské části a všechny ho schválily,“ oznámil primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Doplnil, že Praha sice patří k nejbezpečnějším městům, čelí však novým výzvám, jako jsou kybernetické hrozby.

„Hlavní důraz klademe na práci s dětmi a mládeží, ochranu obětí trestné činnosti, prevenci recidivy a kybernetickou bezpečnost. Spolupráce mezi městem, policií, neziskovým sektorem a odborníky je klíčová pro dlouhodobě udržitelný bezpečnostní systém,“ dodal Svoboda.

Prvním bodem koncepce je rozvoj preventivních programů. Městské části a magistrát by v budoucnu měly více spolupracovat a koordinovat své aktivity. „Je třeba koordinovat preventivní činnosti tak, aby na sebe navazovaly či se vzájemně prolínaly, aby nedocházelo k duplicitám či solitérním akcím bez zjevných provázaností,“ je uvedeno v dokumentu. Informace o preventivních aktivitách by měly být jednodušeji dostupné občanům, například pomocí městského webu nebo kampaní. Počítá se také s modernizací městského kamerového systému.

Mohlo by vás zajímat

Další kapitola se věnuje pomoci obětem trestných činů, ať už jde o pomoc psychologickou, právní či sociální. Koncepce počítá s rozvojem všech těchto služeb. Město by mělo podpořit projekty zaměřené na boj proti domácímu a genderovému násilí.

Koncepce se věnuje i práci s pachateli trestných činů, aby se zabránilo tomu, že budou trestnou činnost opakovat. Resocializační programy by měly začít ještě před nástupem k výkonu trestu a po propuštění by neměly skončit, ale naopak zintenzivnit.

V oblasti prevence kybernetické kriminality je mimo jiné navrženo vzdělávání učitelů, sociálních pracovníků a zaměstnanců veřejné správy. Cílem je, aby téma dokázali lépe vysvětlit dětem, seniorům a dalším ohroženým osobám. Počítá se i s plošnými osvětovými kampaněmi.

Pozornost je věnována také přestupkům a trestným činům, kterých se dopouštějí děti. Magistrát by podle koncepce měl dětem nabídnout takové trávení volného času, které sníží pravděpodobnost, že se zapojí do trestné činnosti. Měl by podporovat nízkoprahová zařízení a terénní programy.