Hrozí nám zpomalení, zaostávání, nevyužíváme svého potenciálu. S takovou zprávou přišel v úterý na plénum Evropského parlamentu Stéphane Séjourné, výkonný místopředseda Evropské komise pro prosperitu a průmysl, debatovat o návrhu, který to má změnit. Reakce europoslanců na kompas konkurenceschopnosti, který Komise představila na konci ledna, by se daly popsat jako opatrně optimistické. S obavami ze zaostávání souhlasí takřka každý, obavy jsou z provedení.
Cílem kompasu konkurenceschopnosti je podle Séjourného „určit směr Evropské unie v těchto časech ekonomické a geopolitické nejistoty„. Komise podle něj jeho předložením dokazuje, že to myslí vážně, když mluví o konkurenceschopnosti jako o prioritě na dalších pět let.
„Po bezprecedentních krizích posledních let Evropa prošla obdobím sebereflexe, jejímž výsledkem jsou mimo jiné nedávné zprávy pánů Draghiho a Letty. Diagnóza je jasná: Evropě hrozí další zpomalení a musí urychlit své reformy a transformace, zejména ve srovnání s našimi hlavními konkurenty, Spojenými státy a Čínou,“ popsal Séjourné. Kromě hrozícího zaostávání je podle něj ještě jedna věc jasná: Evropa nevyužívá svůj potenciál, zejména pokud jde o jednotný trh.
Všechny tyto věci má podle něj kompas nahradit. A to za pomoci propojení dekarbonizace a konkurenceschopnosti, inovací, snížení závislosti Evropy, pokud jde o strategická technologie a sektory, a zajištění spravedlivé hospodářské soutěže.
Mohlo by vás zajímat
Aby byla zelená dohoda slučitelná s konkurenceschopností
Konkrétně Séjourné zmínil plánovanou dohodu pro čistý průmysl. „Stručně řečeno, jde o to, aby byla zelená dohoda slučitelná s konkurenceschopností, aby evropské podniky mohly dekarbonizovat a zároveň si udržely schopnost obchodovat se světem s konkurenceschopnými produkty,“ popsal. Důelžitou součástí pak podle něj je zajistit přístup k financování i dostupnou energii.
Pokud jde o inovace, zmínil Séjourné nutnost budovat lídry v oblasti deep tech či biotechnologií. A k tomu je třeba podporovat inovativní start-upy. Upozornil na fakt, o kterém se v Evropě mluví již nějakou dobu: tedy že start-upy zde vznikají, často jim ale chybí finance na to, aby vyrostly. Některé se proto přesunou do USA.
Poslední body, které místopředseda Komise zmínil, bylo posilování dodavatelských řetězců nebo upřednostňování evropských dodavatelů u veřejných zakázek. Kromě toho promluvil ještě o tak často zmiňované deregulaci. „Zjednodušit – abychom našim podnikům umožnili soustředit se na to, co umí nejlépe, tedy na výrobu, tvorbu hodnoty a kvalitních pracovních míst,“ řekl.
Centralizovat, nebo ne?
Na tom, že Evropa má problém s konkurenceschopností, je shoda napříč politickým spektrem. Jak dosáhnout nápravy, však už tak jasné není. Reakcemi europoslanců se tak nesla skepse, kritika za některé minulé kroky nebo varování před tím, aby se Evropa ve své snaze konkurenceschopnost zachránit nevydala špatnou cestou.
„S kompasem konkurenceschopnosti máme, myslím, poprvé nástroj, který nám ukazuje směr, jak se orientovat v bouři, v níž se nacházíme,“ řekl europoslanec Christian Ehler za evropské lidovce, nejsilnější frakci v Evropském parlamentu. „Pravice oslavuje svého ‚kluka z plakátu‘ (Donalda Trumpa, pozn. red.), který uvrhl svět do nové éry protekcionismu. Čína svými masivními dotacemi narušuje hospodářskou soutěž na globálních trzích, což ohrožuje naši ekonomiku. My sami čelíme dilematu – spustili jsme zelenou dohodu, jejíž cíle v oblasti ochrany klimatu a udržitelnosti jsou správné, ale momentálně k nim chybí ‚podnikatelský záměr‘,“ dodal.
Představení kompasu i odbourání byrokracie jsou podle něj dobrými kroky, a to i z psychologického hlediska. Apeloval však na to, aby se snaha o zjednodušení promítala do všech legislativ, tedy i do takzvaných delegovaných aktů, které s pověřením Parlamentu a Rady přijímá Evropská komise, oba spolunormotvůrci je také mohou odmítnout. Podle Ehlera se v nich však mnohdy objevují prováděcí předpisy, které jsou v rozporu s ekonomickými zájmy. Současně varoval před tím, aby se ze snahy podpořit evropský průmysl nestal „supernástroj, centrálně řízený superinstrument pro restrukturalizaci evropského průmyslu“. „To je něco, co nepodpoříme,“ dodal.
Zástupce druhé nejsilnější frakce evropských socialistů Mohammed Chahim podotkl, že pouhé odbourávání byrokracie nic nevyřeší. „možná právě tohle je problém křesťanských demokratů v tomto parlamentu. Myslí si, že můžeme náhle dosáhnout vyšší ziskovosti jen tím, že tu a tam zrušíme nějaké předpisy. Myslí si, že pokud necháme jednotlivé členské státy jednat samostatně, podaří se nám tím postavit proti geopolitickým mocnostem, jako jsou Čína a Spojené státy. Opravdu nerozumím tomu, proč si neuvědomujeme, že je nutné posilovat hodnotové řetězce napříč hranicemi,“ řekl.
Evropě podle něj chybí nástroje k tomu, aby firmy správně podpořila, a ptal se, zda dokáže Evropa získat dostatek financí na inovace nebo třeba chtít po firmách, které žádají daňové úlevy na leasing, aby nakupovaly evropské elektromobily. „Pouhé změny v regulaci nestačí,“ míní.
Varování před opuštěním klimatických cílů
Marie Toussaint z frakce Zelených varovala před tím, aby Evropa ve své snaze pomoci průmyslu rezignovala na klimatické cíle. Citovala přitom starý výrok předsedkyně Komise Ursuly von der Leyen, že „naším cílem je sladit ekonomiku s planetou“.
„Z vašeho projevu mi není dobře. Proč? Protože to, co nebylo řečeno, je často stejně důležité jako to, co zaznělo. A naprostá – naprostá! – absence klimatických a ekologických témat ve vašem projevu je více než výmluvná,“ řekla. Varovala také před tím, aby snaha přilákat do Evropy kapitál, nevedla k větší závislosti na USA či Číně.
Naopak negativně o ekologických snahách mluvil zástupce evropských konzervativců Johan van Overtveldt. „Filosofie zelené dohody byla obhajitelná, ale její realizace nás dostala do problémů. Naše produktivita stagnuje a naše konkurenceschopnost se oslabuje,“ míní.
Morten Løkkegaard z frakce Obnova Evropy řekla s odkazem na debatu, že již nyní se namísto spolupráce kopou zákopy. „Místo toho, abychom přistoupili k něčemu konkrétnímu a podstatnému, se debata odklání od zcela správné agendy, kterou Komise předložila,“ řekla a vyzvala ke konstruktivnímu přístupu.