Vláda by měla v souvislosti s předloňskou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy předložit návrh zákazu tlumičů hluku na krátké střelné zbraně, tedy na pistole a revolvery. Uvádí to jedno z dnešních usnesení dolní komory, jak je ke své zprávě připravila vyšetřovací komise. Její členové se zabývali zejména tehdejším postupem policie a dalších záchranných složek. Komise zákaz tlumičů doporučila. Legislativní úprava už přitom v dolní komoře je. Poslaneckou iniciativou by se mohla dostat do vládní předlohy, kterou čeká závěrečné schvalování.
Pozměňovací návrh skupiny poslanců v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) by vedle zákazu tlumičů pro běžné použití na krátké střelné zbraně pro běžné použití zpřísnil používání tlumičů i pro dlouhé palné zbraně. Tlumiče by patřily mezi zbraně kategorie C, tedy zbraně podléhající ohlášení. Dosavadní majitelé tlumičů pro pistole a revolvery by je mohli podle úpravy vlastnit do ukončení jejich omezené životnosti. Nabytí ostatních tlumičů by bylo možné jen pro použití se zbraní, se kterou daný držitel zbrojního oprávnění nebo zbrojní licence buď již nakládá, nebo kterou si pořizuje současně s daným tlumičem.
Komise neshledala v postupu policie a dalších složek záchranného systému pochybení, která by ovlivnila skutkový děj události. Zjistila však nedostatky v operačním a taktickém řízení před střelbou. Se závěrem komise nesouhlasili poslanci hnutí ANO. Doporučení komise ukazují podle Jiřího Maška (ANO) na určitá pochybení, pokud by nenastala, policie se podle něho mohla potkat se střelcem jinde než na fakultě.
Poslanci ANO neprosadili usnesení kritické k Rakušanovi a k policejnímu prezidentu Martinu Vondráškovi, kteří „velmi dlouho a opakovaně odmítali připustit jakékoliv nedostatky v operačním a taktickém řízení a v nasazování sil a prostředků policie“. „O zjištěných nedostatcích neinformovali objektivně ani příslušný sněmovní výbor, ani veřejnost,“ stálo v návrhu usnesení. Koaliční poslanci vinili zástupce ANO z politizace záležitosti.
Mohlo by vás zajímat
Sněmovna neschválila ani další z návrhů ANO, kterým by vyjádřila „hlubokou účast rodinám, blízkým a přátelům obětí“ a omluvila se jim za to, že stát nedokázal tragické události předejít.
Sněmovna doporučila vládě zpracování a předložení i dalších legislativních opatření podle závěrů komise. Zákon by měl být upraven tak, aby provozovatelé telekomunikačních služeb určovali na žádost policie polohu mobilního telefonu bez práva na úhradu nákladů. Ošetřující praktičtí lékaři by měli mít přístup do celé zdravotní dokumentace svých pacientů včetně údajů o předepsaných lécích.
Poslanci se vyslovili rovněž pro výraznější označování policistů v civilu, protože modrou pásku na paži lze podle komise snadno přehlédnout. Zlepšit by se měla výzbroj a výstroj policistů, například by měli mít dostatek samopalů, a dále shromažďování, vyhodnocování a předávání informací i postupy lokalizace mobilních telefonů. Policie by měla podle doporučení zlepšit komunikaci se zástupci napadené budovy, s poškozenými i psychologickou pomoc.
Ministerstvo vnitra by mělo podle Sněmovny instruovat obyvatele, jak se mají chovat v krizových situacích. Další doporučení komise se týkají zvýšení počtu dětských psychologů a klinických psychiatrů a zlepšení dostupnosti krizových linek poskytujících psychologickou pomoc a podporu.
Při střelbě na FF UK přišlo o život 14 studentů a pedagogů, 25 lidí bylo zraněno. Krátce po útoku pachatel, který podle policie o pár dní dříve zavraždil muže a dvouměsíční dítě v Klánovickém lese na okraji Prahy a v den střelby také svého otce ve středočeské Hostouni, spáchal sebevraždu.