Prezident Petr Pavel vetoval spornou novelu, podle níž se mají letos zvýšit platy vrcholných politiků skoro o sedm procent a soudcům a státním zástupcům mají s ohledem na zvyšování v minulých letech prakticky stagnovat. Na webu to dnes oznámil odbor komunikace prezidentské kanceláře. Novelu tak dostane k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat. Řádná poslanecká schůze začne podle plánu sněmovní činnosti v úterý 4. března.

Pavel se u platové novely neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu, na který má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na letošní rok. V dopise předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) kritizoval i nežádoucí retroaktivitu. Jako protiústavní novelu označila Soudcovská unie i Unie státních zástupců. Podle představitelů justice novela neodpovídá nálezu Ústavního soudu z loňského května.

„Jelikož ve čtvrtek zasedá organizační výbor Sněmovny, který bude svolávat březnovou řádnou schůzi, bude možné na její program vetovaný zákon zařadit. Zákonná lhůta bude splněna,“ sdělila Pekarová Adamová prostřednictvím mluvčího.

Pikantní je, že s výplatou politiků a dalších ústavních činitelů se čekalo na podpis Pavla. Výplaty tedy zatím nikomu nepřišli. Naproti tomu soudci a státní zástupci obdrželi lednové výplaty podle nálezu Ústavního soudu.

Politici by tak měli do konce února dostat zálohy platu podle loňské výše svého výdělku. O dalším postupu pak rozhodne Sněmovna. Na síti X to uvedl ministr práce Marian Jurečka. „Respektuji rozhodnutí pana prezidenta. Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna,“ uvedl Jurečka.

Mohlo by vás zajímat

„V tuto chvíli situaci analyzujeme,“ řekl ohledně řešení poslaneckých platů a náhrad za leden sněmovní kancléř Martin Plíšek. Je to podle něho poprvé, co takový stav nastal, postup má navrhnout legislativní odbor. Plíšek uvedl, že jej bude konzultovat i s dalšími ústavními institucemi a očekává stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí. Předpokládá, že řešení oznámí sněmovní kancelář v úterý, pokud do té doby shromáždí všechny potřebné informace.

Nynější novela podle zástupců Soudcovské unie opakuje pro letošek vůči soudcům snížení, které ÚS zrušil. Zákon navíc podle nich působí zpětně, protože se týká lednových platů. Podle žalobců norma porušuje principy právního státu. Kritizovalo ji rovněž justiční grémium. Soudcovská unie veto přivítala. „Z ústavního hlediska nemůže zákon obstát a je na Parlamentu, zda otázku dokáže vyřešit věcně, řekl šéf unie Libor Vávra. Hranice ohledně platu soudců – a od nich se odvíjejících platů státních zástupců – podle něj loni jasně definoval Ústavní soud (ÚS) a od té doby se ekonomicky ani jinak nic nezměnilo, takže není důvod upravovat platy jinak. Šéf Unie státních zástupců Tomáš Foldyna doplnil, že veto dává Sněmovně možnost vrátit se k podstatě původního platového automatu.

Vládní platová novela je podle Pavla opět jen přechodným řešením. Jako špatné řešení ale vnímá i opoziční návrhy na zmrazení platů politiků.

„Nedivím se, že se prezident odmítl podílet na chaotickém řešení, které Fialova vláda připravila nejen pozdě, ale také špatně a navíc v rozporu s nálezem ÚS. Přestože jeho nález ohledně platů soudců je z května, Fialova vláda na něj reagovala až na podzim po krajských volbách, a to navíc způsobem, který ho vůbec nerespektoval,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Hnutí ANO Alena Schillerová. 

Hlava státu podruhé využila svoji pravomoc vrátit zákon Parlamentu. V září Pavel vetoval novelu zákona, podle které by soudy přestaly rozhodovat část sporů v senátech s laickými přísedícími, dříve známými jako soudci z lidu. Sněmovna poté veto přehlasovala.