Svaz měst a obcí (SMO) se obrátil na prezidenta Petra Pavla s žádostí, aby zvážil podpis novely o zvyšování platů veřejných činitelů. Novela podle něj vytváří nerovné podmínky pro zastupitele územních samospráv, a tím porušuje ústavní zásady rovnosti. SMO to dnes uvedl v tiskové zprávě. K vetování zákona vyzvala prezidenta už minulý týden Soudcovské unie, podle které je norma v rozporu s nálezy Ústavního soudu (ÚS) z loňského května.
Podle svazu způsob, jakým byl zákon projednáván, je obtížně akceptovatelný a nedůstojný pro aktéry ve veřejné správě. Podporuje tedy požadavky Soudcovské unie, která na to rovněž upozorňuje. „Změny týkající se platů soudců byly součástí návrhu zákona, k němuž byl dodatečně připojen přílepek týkající se odměňování členů zastupitelstev. Takový postup SMO ČR považuje za nepřijatelný a v rozporu s principy transparentního legislativního procesu,“ uvedl SMO.
Jeho předseda František Lukl k tomu doplnil, že už stávající zákon řeší rozdílné odměňování zastupitelů obcí a krajů. „Zastupitel může být buď tzv. na plný úvazek, tedy dlouhodobě uvolněn pro práci v samosprávě, nebo tuto činnost vykonává při svém civilním zaměstnání, přičemž v takovém případě mu již zákonem náleží krácená odměna,“ připomněl Lukl a doplnil, že proti tomu odměna poslanců a senátorů je pevně stanovena bez ohledu na to, jestli mají civilní zaměstnání, a stejný princip platí i v pracovním právu, kde zaměstnanec může mít více pracovních poměrů a za každou práci mu náleží odměna.
„Schválený zákon však tento princip narušuje – vytváří nerovné podmínky pro zastupitele, kteří zastávají funkce na úrovni obcí a měst i v krajském zastupitelstvu,“ doplnil Lukl.
Mohlo by vás zajímat
Přijetí novely minulé úterý umožnil Senát, který ji sice přímo neschválil, ale taky ji nijak nepozměnil. Prezident tak normu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, která skončí 16. února. Novela má stanovit, že letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent, v dalších letech nejvýše o pět procent.