Do podzimních sněmovních voleb povede Piráty jejich předseda Zdeněk Hřib. Ve volbě lídra mu na zasedání celostátního fóra ve Zlíně dali přednost před senátorkou Adélou Šípovou. Hřib chce kandidovat v Praze, kde je primátorovým náměstkem. Od bývalého předsedy Ivana Bartoše dostal po zvolení černý štít s logem Pirátů nazvaný Štítem proti dezinformacím. Hřib slíbil silný tah ve volební kampani.

Pro Hřiba hlasovalo 492 z 643 hlasujících členů strany. Šípovou zaškrtlo 301 Pirátů. Protože ke zvolení bylo třeba získat víc než polovinu hlasujících, plánované druhé kolo volby se neuskutečnilo. Vedle zhruba 200 Pirátů, kteří přijeli do Zlína, hlasovali další on-line.

Hřib po zvolení uvedl, že udělá vše pro to, aby Piráti dosáhli co nejlepšího výsledku. „Naše cíle jsou jasné – chceme dvouciferný výsledek, podobně jako v roce 2017. Piráti ještě neřekli poslední slovo a jsme zpátky v plné síle,“ řekl. V roce 2017 získali Piráti 22 mandátů.

Piráti se podle Hřiba chtějí v kampani zaměřit na tři hlavní pilíře: řešení krize bydlení, snižování životních nákladů a modernizaci státu. Další prioritou je modernizace státní správy a odstranění zbytečné byrokracie. „Je potřeba konečně rozhýbat stagnující ekonomiku, investovat do vzdělávání a podpořit mladé rodiny,“ dodal. Plánuje například analýzu nákladů na bydlení a na jejím základě opatření k větší dostupnosti bydlení pro mladé tak, aby nemuseli čekat na dědictví.

Mohlo by vás zajímat

Šípová poděkovala po zveřejnění výsledků voleb za důvěru. „Hlasů není málo, velmi se jich za to vážím. Je dobře, že byl lídr zvolen v prvním kole, je to silný mandát,“ uvedla Šípová. Dodala, že si váží také toho, že je pro Piráty samozřejmostí pustit do boje o tyto pozice ženu. Požádala rovněž krajské organizace, aby ženy umisťovaly i do čela svých kandidátek.

Koalice s SPD, komunisty a trestně stíhanými ne

Lídr Pirátů do sněmovních voleb Zdeněk Hřib odmítl dnes povolební spolupráci s SPD, komunisty a trestně stíhanými. V případě souběhu funkcí chce do půl roku za sebe najít náhradu na místo náměstka pražského primátora.

Hřib uvedl, že povolební strategie se schvaluje na celostátním fóru a bude to tak i během kampaně do sněmovních voleb. „Je otázka, co schválí celostátní fórum, není to jen o mně, ale myslím si, že se tam objeví to, co se objevuje vždy – určitě nebudeme chtít jít do koalice s extremisty, jako je například SPD nebo komunisté, ať jsou přebarveni na Stačilo nebo Nestačilo. Určitě nebudeme chtít sedět ve vládě s lidmi, kteří jsou trestně stíháni,“ uvedl Hřib.

Doplnil, že věří tomu, že ostatní strany najdou ve svých řadách lidi, kteří nejsou trestně stíháni nebo kteří nezasahují do vyšetřování korupčních kauz. „Jako je například Pavel don Pablo Blažek, který zjevně zasahuje do vyšetřování brněnské bytové kauzy. To je záležitost, která z mého pohledu jednoznačně narušuje právní stát, tak jak ho máme, a to je určitě špatně,“ uvedl Hřib.

„Vaše éra bude brzy projednávána před trestními soudy,“ zareagoval Blažek na bývalého pražského primátora a dnes náměstka odpovědného za dopravu. „Nepochybně se bude probírat i vaše role – buďto jste o všem věděl a kryl to, nebo jste byl jen slepým užitečným panákem navenek pro klidnou práci zločinecké organizace. Nic mezi tím není možné. Brzy se vše dozvíme z výpovědí před soudem,“ napsal Blažek tajnosnubně na sociální síti X.

„Bylo to ne zase tak dávno i nějaký Blažek, jehož přičiněním Piráti ve vládě vůbec kdy byli. Ale vyjednat cokoli pro bývalého primátora, za jehož éry se Praha stala cílem úspěšných loupeživých nájezdníků z celé republiky, bylo a bude nemožné,“ reagoval Blažek na rozhovor s Hřibem.“

„A tak když dnes Hřib pražský odvádí před blížícími se trestními soudy z jeho primátorské éry pozornost do Brna, o němž a dění v něm nic neví, lze jeho výroky chápat jen jako osvědčenou taktiku arogantního, ulhaného alibisty. Bůh ochraňuj Prahu před jedovatými houbami,“ pokračoval ministr.

Souběh funkcí? Ne

V případě svého zvolení a souběhu funkcí hodlá Zdeněk Hřib najít náhradu na své místo prvního náměstka pražského primátora zodpovědného za oblast dopravy. „V případě, že by došlo k souběhu funkcí, tak bych se podle pravidel, která mají Piráti zavedeny, se nechal takzvaně zneuvolnit, což znamená, že bych nebyl placeným v roli náměstka pro dopravu, to by mělo jít rychle. Následně bychom zahájili jednání s koaličními partnery o mém nástupci. Mám představu, že časově by se to mělo stihnout do půl roku od voleb,“ podotkl předseda Pirátů.

Průzkumy Pirátům připisují 7 procent podpory voličů

Pirátům, které nyní ve Sněmovně reprezentují čtyři poslanci, nyní průzkumy veřejného mínění připisují zhruba sedm procent.

Zdeněk Hřib se narodil 21. května 1981 ve Slavičíně na Zlínsku. Pochází z rodiny architektů, jeho otec se podílel na projektu rekonstrukce budovy České národní banky. Absolvoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (2006), v době studií byl na stáži na Tchaj-wanu.

V současné době je prvním náměstkem primátora Hlavního města Prahy (od února 2023) a zastupitelem hlavního města Prahy (od října 2018).

Lékařské profesi se nikdy nevěnoval, jako odborník na informační technologie krátce pracoval jako vedoucí sekce informatiky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv; mezi lety 2008 a 2018 působil ve společnosti Aquasoft, kde se podílel na projektu elektronického receptu eRecept; poté byl ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví, která se zabývá výzkumem v oblasti efektivity a kvality veřejných služeb

Od roku 2013 je spojen s Piráty, nejprve jako registrovaný příznivec, v roce 2014 se za stranu neúspěšně pokoušel zasednout v pražském zastupitelstvu; od dubna 2017 je členem strany, jejíž kandidátku vedl v komunálních volbách na podzim 2018, po kterých usedl do křesla pražského primátora (koalici tvořily ještě Praha sobě a Spojené sily pro Prahu, tedy STAN, TOP 09, KDU-ČSL, LES a Demokraté Jana Kasla, naopak vítězná ODS tehdy skončila v opozici stejně jako ANO); po volbách v září 2022 nová pražská koalice vznikala velmi dlouho, v čele Prahy tak Hřib zůstal až do února 2023, kdy se přesunul na pozici prvního náměstka primátora Bohuslava Svobody (ODS), na starosti má dopravu. Loni v listopadu byl zvolen předsedou Pirátů, ve funkci nahradil Ivana Bartoše, který stál v čele Pirátů téměř 15 let a spolu s dalšími členy vedení rezignoval kvůli neúspěchu strany v regionálních volbách. Dnes byl zvolen lídrem do podzimních sněmovních voleb, kandidovat chce Hřib v Praze

Zdeněk Hřib je ženatý, má dva syny a dceru.

Od ledna 2018 do února 2019 byl Hřib členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (zvolila ho Sněmovna). Podle obchodního rejstříku je nyní předsedou dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy nebo členem představenstva Pražské energetiky (PRE Holding). Letos v lednu se pražští zastupitelé zabývali neoprávněně vyplacenými odměnami od firmy PRE Holding pro Hřiba, který má funkci člena představenstva vykonávat zadarmo. Firma mu několik měsíců posílala odměny, které Hřib vrátil. Hřib čelil kritice, že nejednal ihned poté, co mu byla vyplacena první částka.

Praha v posledních letech do hromadné dopravy, kterou má Hřib jako náměstek primátora na starosti, výrazně investuje. Buduje nové tramvajové trati, zavádí trolejbusové linky, po letech příprav začala stavba trasy metra D, mezi Smíchovem a Dvorci se staví most přes Vltavu. Loni byl uveden plně do provozu opravený Barrandovský most. Díky sloučení finálních etap skončily práce proti plánu o rok dříve, především kvůli volbě modernějšího betonu se však cena zvýšila z 594,5 milionu na 1,14 miliardy korun. Vedení města a Hřiba za navýšení ceny kritizovali opoziční ANO a SPD, ale i někteří členové tehdy koaliční ODS.

Ve funkci primátora i náměstka budily pozornost Hřibovy snahy omezit automobilovou dopravu v centru Prahy například zpoplatněním vjezdu do některých částí centra. Naposledy šlo o návrh zpoplatnit vjezd na Malou Stranu a Smetanovo nábřeží pro nerezidenty, což koalice Spolu odmítla. Diskuse i kritika provázejí zužování jízdních pruhů, rozšiřování cyklopruhů a budování nových cyklotras na některých vytížených ulicích.

Loni Hřib kritizoval bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Petra Witowského, po zásahu policie v sídle největší městské firmy v polovině října ho vyzval k rezignaci. Witowski, který nebyl v kauze obviněn, označil Hřibovy výroky za předčasné a zbytečné. Ke konci října Witowského odvolala dozorčí rada DPP z funkce předsedy představenstva a skončil i jako generální ředitel.

Jako náměstek pro dopravu kritizuje plánovaný tendr s předpokládanou hodnotou dva miliony korun bez DPH na vypracování forenzního auditu městské společnosti Operátor ICT (OICT). Společnost mají v gesci Piráti a podle Hřiba jde o snahu koaličních partnerů „vyrobit na Piráty politické kompro“.

Když se v roce 2018 rodila pražská koalice, objevily se výtky, že Hřib nemá praktické zkušenosti s komunální politikou.

V loňských listopadových volbách předsedy Pirátů Hřib ve finále porazil bývalého senátora Lukáše Wagenknechta. Hřib obdržel 454 hlasů z 866, Wagenknecht jich dostal 401. Hřibovi se podařilo prosadit i změnu stranických stanov, kterou podmiňoval své setrvání v čele Pirátů. Hřib slíbil, že bude pracovat na tom, aby se z Pirátů stala silná liberální středová stranu. Kvůli změnám stanov či jejímu směřování Piráty opustilo několik členů.

Politologové, které po volbě předsedy oslovila ČTK, uvedli, že Piráti zvolením Hřiba předsedou strany vsadili na viditelnější tvář. Uškodit Hřibovi může podle nich naopak to, že někdy působí až příliš sebestředně, v Praze má na starosti dopravní podnik, s kterým se pojí některé korupční kauzy.

Dnes byl zvolen lídrem do podzimních sněmovních voleb. Pro Hřiba hlasovalo 492 z 643 hlasujících členů strany. Senátorku Adélu Šípovou zaškrtlo 301 Pirátů. Kandidovat chce Hřib v Praze. Hřib přitom na loňském sjezdu uvedl, že sám ve sněmovních volbách nemá v úmyslu kandidovat. Do čela kampaně chtěl postavit člověka s vysokou ekonomickou erudicí. V lednu však oznámil, že nominaci na celostátního lídra přijal. Hřib zdůvodnil svou kandidaturu tím, že cítí podporu mnoha lidí uvnitř strany i mimo ni a vnímá zájem o spolupráci od řady odborníků.

V posledních sněmovních volbách kandidovali Piráti spolu se Starosty a nezávislými (STAN). Jejich koalice skončila třetí za vítěznou koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a hnutím ANO. Dohromady Piráti a Starostové získali 37 mandátů. Kvůli preferenčním hlasům však Piráti mají pouze čtyři poslance, do té doby jich bylo 22. Do nedávné roztržky kvůli odvolání tehdejšího šéfa Pirátů Bartoše z kabinetu tvořili součást vládní koalice, od loňského října jsou opoziční stranou.

V loňských podzimních volbách třetiny senátorů a krajských zastupitelstev Piráti přišli o většinu svých mandátů krajských zastupitelů a v horní komoře jim zůstala jen senátorka Adéla Šípová, kterou dnes Hřib porazil ve volbě volebního lídra.

Podle posledního volebního modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News by Piráti ve volbách získali 5,3 procenta hlasů. Ještě na konci loňského roku či v lednu se jejich preference v průzkumech blížily k sedmi procentům.