Přísedící u soudů si od letoška výrazně polepšili. Jejich náhrady se nevalorizovaly od roku 1996. Změna se týká především osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), protože přísedící, kteří jsou zaměstnanci, dostávají náhrady ve výši průměrného výdělku. Model, podle něhož se nyní náhrady díky novele zákona vypočítávají, počítá s tím, že se budou nadále odvíjet od minimální mzdy, uvedl v tiskové zprávě ombudsman Stanislav Křeček, který se o zvýšení náhrad přísedících zasazoval. Díky novele by se měl zastavit pokles zájmu občanů o to být u soudu laickým přísedícím.
Před rokem 2025 měly OSVČ nárok na náhradu ušlého výdělku nejvýše 80 korun za hodinu a maximálně 680 korun za den. Od letoška je stanoven limit odpovídající trojnásobku minimální hodinové mzdy, tedy 373,20 Kč za hodinu, a maximálně čtyřiadvacetinásobku minimální hodinové mzdy za den (2985,60 Kč). „Dřívější výši náhrad jsem považoval za nedůstojnou vzhledem k tomu, jak dlouho nebyla valorizovaná. Oceňuji proto model, který ministerstvo zvolilo ke zvýšení náhrad. Je to způsob, který zaručí spravedlivý růst také do budoucna,“ uvedl Křeček.
Změna se dotkne také paušální odměny, kterou přísedící dostávají za každý den jednání. Nárok na ni mají nejen OSVČ, ale i zaměstnanci či například starobní důchodci, kteří tuto funkci vykonávají. Za každý jednací den nově přísedícím přísluší částka 500 korun, dosud to bylo 150 korun. „Role přísedícího je službou veřejnosti a smyslem náhrad je kompenzovat čas strávený výkonem funkce. Přestože se nejedná o výdělečnou činnost, přísedící by měli alespoň obdržet důstojné náhrady za jejich čas,“ poznamenal Křeček.
Novela zákona však od 1. ledna také výrazně omezila přítomnost přísedících, takže i přes zvýšení náhrad by měly být výdaje na jejich činnost nižší. Vláda se pro podstatně nižší využití laických přísedících rozhodla kvůli zefektivnění soudního systému a snižování administrativní zátěže. U krajských soudů přísedící zasedají jen v prvostupňových trestních řízeních o zvlášť závažných zločinech s nejméně desetiletou horní hranicí sazby. V ostatních kauzách jsou u krajských soudů dosavadní tříčlenné senáty složené ze soudce a dvou přísedících zrušené a rozhoduje sám soudce. U okresních soudů už laičtí přísedící v nových věcech nepůsobí vůbec a rozhoduje rovněž samosoudce. Odliv přísedících je postupný – případy, v nichž zasedali před účinností novely, ještě dokončí a funkce jim zanikne až pravomocným skončením všech „jejich“ řízení.