Bez přijetí stanoviska dnes vláda projednala uzákonění pravidel pro úřední změnu pohlaví, jak je navrhla skupina koaličních poslanců z ODS a KDU-ČSL. Novinářům to po zasedání řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). Poslanecká předloha je reakcí na loňský verdikt Ústavního soudu, který s účinností od letošního července zrušil jako podmínku pro úřední změnu pohlaví chirurgickou přeměnu pohlavních orgánů nebo sterilizaci. V připomínkovém řízení převažovaly k předpisu záporné postoje.

Předloha předpokládá, že trans lidé výhradně starší 18 let by mohli požádat o změnu pohlaví osobním prohlášením před matričním úřadem. Potřebná by byla mimo jiné lékařská potvrzení od specialistů v oboru sexuologie nebo psychiatrie o trvalém nesouladu mezi duševním a zapsaným pohlavím. Novela obsahuje i další předpoklady.

Trans lidé by si mohli úředně změnit pohlaví podle novely nejvýše dvakrát za život. Matrika by mohla provést příslušný záznam nejdříve po roce od osobního prohlášení. Žadatel by tak měl čas na rozmyšlenou. Předpokladem k záznamu by byl také souhlas odborné komise ministerstva zdravotnictví.

Ze sedmi připomínkových míst doporučila vládě záporný postoj ministerstva školství, vnitra a zdravotnictví a zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Připomínky obsahují výčty výtek, například k úpravě hormonální léčby, která může vést ke sterilizaci. Kladně se k novele postavilo pouze ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož čele stojí jeden z předkladatelů Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Mohlo by vás zajímat

Ústavní soud loni uvedl, že požadavek chirurgického zákroku kvůli úřední změně pohlaví je v rozporu se základním právem trans lidí na ochranu jejich tělesné integrity a osobní autonomie, především proto, že porušuje jejich lidskou důstojnost. Rozhodoval z podnětu člověka, který je úředně evidovaný jako žena, usiluje o změnu pohlaví, avšak nehodlá podstoupit chirurgický zákrok, a proto na matrice ani u správních soudů neuspěl.

Návrh kritizují opoziční Piráti, kteří byli donedávna součástí koalice. Podle poslankyně Kláry Kocmanové (Piráti) počítá s povinnými hormony, ponižujícími komisemi a „hromadou zbytečného papírování“. „Ústavní soud zrušil podmínku sterilizace, jenže návrh od ODS a lidovců jde úplně špatným směrem,“ uvedla.

Předlohu čeká ve Sněmovně úvodní kolo projednávání. Vzhledem ke lhůtám legislativního postupu není jisté, zda zákonodárci stihnou schválit nová pravidla do voleb.