Evropané mají na účtech obrovské úspory, které by mohly povzbudit ekonomiku, pokud by se více investovaly. Zatímco v USA jsou lidé zvyklí směřovat své finance do akciových trhů a podnikání, v Evropě převládá konzervativní přístup a lidé si peníze raději spoří. Podle ředitele Sdružení pro zahraniční investice (AFI) Ondřeje Votruby by řešením mohlo být zlepšení finanční gramotnosti a vytvoření atraktivnějšího investičního prostředí. Na tom se v podcastu České justice a Ekonomického deníku Perspektivy Česka shodl s europoslancem Janem Farským (STAN).

Předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyen nedávno upozornila na skutečnost, že značná část evropských úspor, odhadovaná na přibližně 300 miliard eur ročně, je investována do USA. To posiluje tamní ekonomiku na úkor evropské.

Podle Farského je těžké změnit konzervativní povahu Evropanů. S tím Votruba souhlasí. „V Evropě je větší sklon k opatrnosti a konzervativnímu investování. Lze to změnit lepší finanční gramotností a větším důrazem na vzdělávání v oblasti investic. Klíčem je i vytvoření prostředí, kde budou investice snadno dostupné a atraktivní,“ míní.

Čtěte také: Přísnější pravidla pro kamna a krby? Reakce ukazují náš přístup k EU, říká europoslanec Jan Farský 

EU se nachází v bodě zlomu, kdy snahy o dekarbonizaci, udržitelný rozvoj a ekologická opatření naráží na realitu konkurenceschopnosti průmyslu a zájmy jednotlivých členských států. Někteří politici proto přichází s návrhy na revizi dlouhodobých cílů EU. Terčem kritiky jsou například dohody jako „Fit for 55“, která má za cíl, aby EU snížila do roku 2030 čisté emise skleníkových plynů alespoň o 55 %.

Mohlo by vás zajímat

Ondřej Votruba kritizoval příliš dogmatický přístup k ekologickým opatřením, jako je například poměrně rychlý přechod na elektromobilitu. Poukázal na Čínu, která nevsází pouze na elektromobily, ale zkouší hybridní modely s malými benzínovými motory, což je podstatně flexibilnější a čistější než klasické spalovací motory. „Pro EU by bylo rozumnější ponechat prostor i pro inovace v hybridních technologiích, než striktně prosazovat jen elektromobilitu,“ dodal.

Problém financování startupů a investic

Další zásadní výzvou pro konkurenceschopnost EU je podle Votruby neefektivní financování inovací. Evropské startupy málo investují, protože zde chybí jednotný kapitálový trh. „Zatímco v USA funguje snadnější přístup k rizikovému kapitálu, v Evropě je financování startupů složitější a investoři jsou konzervativnější. To nás zpomaluje v inovacích,“ vysvětluje.
Problém podle něj má i Česko, kde se nedaří prosadit podporu zaměstnaneckých akcií. Ty by umožnily startupům motivovat zaměstnance akciovými podíly, ale v současnosti jsou zatíženy vysokým daňovým zatížením.

Jednou z hrozeb pro evropskou ekonomiku je podle Votruby i možné zavedení vyšších cel americkou administrativou. „Každá změna na trhu někomu pomůže a někomu ublíží, ale v tomto případě to většině evropských firem ublíží,“ říká. Podle něj je možné, že jde jen o taktický vyjednávací tah prezidenta Donalda Trumpa, ale pokud by ke clům skutečně došlo, evropský průmysl by to citelně zasáhlo.

Budoucnost energetiky v Evropě

V oblasti energetiky se Votruba shodl s europoslancem Farským, že Evropa by měla využít společné nakupování energií a více investovat do obnovitelných zdrojů i jaderné energetiky.

„Evropa má šanci obstát ve světové konkurenci, pokud bude jednotnější, pokud využije svou velikost a ekonomickou sílu k prosazení společné politiky v oblastech jako energetika a průmysl,“ uvedl ředitel Sdružení pro zahraniční investice.

Evropská unie se podle Farského i Votruby nachází v klíčové fázi rozhodování o své budoucnosti. Bude-li schopna efektivně reformovat své tržní prostředí, snížit byrokratické zatížení a podpořit inovace, může si zachovat svou pozici globálního ekonomického lídra.

Podcast Perspektivy Česka si poslechněte na Spotify nebo Apple podcast:

https://apple.co/3Qmqvzq