Sněmovní rozpočtový výbor dnes na měsíc přerušil projednávání vládní novely zákona o účetnictví a dalších zákonů, která především rozšiřuje povinnost vypracovávat zprávu o udržitelnosti i na další okruh firem. Jde o takzvanou ESG zprávu. K novele se výbor vrátí 19. března a poslanci mají do té doby možnost podávat své pozměňovací návrhy. Novinku vyplývající z evropské směrnice zavedl vládní konsolidační balíček schválený v roce 2023, kam se tato povinnost dostala formou pozměňovacího návrhu.
Účelem zprávy o udržitelnosti má být podle zákona poskytnutí informace potřebné k pochopení dopadů činnosti účetní jednotky na udržitelnost a k pochopení vlivu udržitelnosti na vývoj, výkonnost a postavení účetní jednotky. Udržitelnosti se pak budou týkat záležitosti ohledně životního prostředí, sociálních věcí, dodržování lidských práv nebo boje proti korupci.
K návrhu dnes měla kritické výhrady předsedkyně klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. „Není možné, abychom takto ničili naše firmy,“ řekla. Jde podle ní o pogrom na české firmy, které stát zatíží další zbytečnou administrativou. Vyslovila obavu, že půjde o papír pro papír, který nebude odrážet realitu.
Povinnost přišla z EU
Vrchní ředitel sekce Daně a cla ministerstva financí Stanislav Kouba v odpovědi na její dotazy uvedl, že nová povinnost plyne z evropské legislativy. Česká strana k ní v Bruselu zaujala negativní stanovisko, jde ale o téma, které se schvaluje kvalifikovanou většinou, takže ostatní státy Česko přehlasovaly, popsal. Česká strana podle něj chtěla, aby šlo o standard, který by mohly firmy používat dobrovolně.
Novela zákona o účetnictví kromě toho zvyšuje limity, podle nichž se podniky řadí do kategorií účetních jednotek. Jde o mikro jednotky, malé, střední a velké účetní jednotky.
Mohlo by vás zajímat
Součástí předlohy je i novela zákona o dorovnávacích daních. Zavedl je zákon z roku 2023 a státu umožní víc danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí a působí i v tuzemsku. Pokud efektivní zdanění dotčených firem v Česku nedosáhne 15 procent, správce daně celé firmě nebo firmám ze skupiny působícím v Česku vyměří dorovnávací daň, která zajistí minimální patnáctiprocentní zdanění.