Evropské komisi trvá příliš dlouho, než uzavře případy týkající se porušování práva Evropské unie ze strany členských zemí. Uvedl to Evropský účetní dvůr (EÚD) v nově zveřejněné zprávě. Komise zahájila v letech 2012 až 2023 více než 9 tisíc případů porušení právních předpisů, vyřešení ale mnohdy trvá roky. Většina případů nesplnění povinnosti se tak vyřeší dříve, než Komise navrhne finanční sankce. Ty navíc ne vždy fungují: některé členské státy porušení nenapraví, ani když jsou na ně uvaleny finanční sankce.

Celkem mezi lety 2012 a 2023 předložil Evropský parlament podle zprávy Komisi více než 8 000 petic a bylo registrováno téměř 43 000 stížností ze strany občanů, podniků a zájmových skupin. Se zahrnutím případů iniciovaných Komisí bylo tak v období 2012–2023 zahájeno více než 9 000 případů řízení o nesplnění povinnosti.

„Komise sice zlepšila svou správu s cílem odhalovat a napravovat porušení práva EU, ale náprava porušení si stále může vyžádat i mnoho let. Porušování právních předpisů musí být řešeno rychleji, aby se tak zajistilo rovné zacházení a dodržování společných hodnot a zásad EU,“ uvedl Lefteris Christoforu, člen EÚD odpovědný za audit.

Zavedená opatření příliš nepomohla

Zpráva uvádí, že Komise sice v průběhu let usilovala o zlepšení postupu prosazování práva EU a zavedla řadu referenčních lhůt, mnohdy je však neplní. Například u kontroly směrnic. Když členské státy oznámí plné zavedení do vnitrostátního práva, zahájí Evropská komise kontrolu, která by měla být dokončena do
šesti měsíců. To se však podaří jen asi v polovině případů. Audit přesto upozorňuje, že celkově se průměrná doba od roku 2017 zkrátila.

Totéž platí pro stížnosti pro porušení práva. U těch si posuzování může vyžádat měsíce a řešení pak celé roky.

Mohlo by vás zajímat

Jako účinné se u složitějších případů ukázaly podle auditu neformální diskuse mezi Komisí a členskými státy. Ty umožnily vyřešit většinu případů bez formálního řízení o nesplnění povinnosti. V případě zahájení formálního řízení o nesplnění povinnosti však průměrná doba vyřizování může stále být více než dva roky a řešení rostoucího počtu případů tak trvá příliš dlouho. Proto je většina případů vyřešena ještě před tím, než Komise navrhne finanční sankce. Mezi lety 2012 a 2023 to platilo v 96,6 % případů.

Audit upozorňuje ještě na jednu skutečnost. V některých případech Komise na členské státy sankce sice uvalí, ty však přesto soulad s evropským právem nezajistí. A to klidně i po dobu několika let.

„V prosinci 2023 bylo 16 aktivních případů, v nichž členské státy nadále porušovaly právo EU, za což se na ně vztahovaly finanční sankce v celkové výši 1 406,8 milionu EUR,“ uvádí EÚD. Ve třinácti ze šestnácti aktivních případů platily dotčené členské státy finanční sankce déle než tři roky a v šesti z těchto třinácti případů dokonce déle než osm let.

Nejvíce takto zaplatila Itálie, následuje Řecko. Nejčastěji jde o politiky týkající se životního prostředí či hospodářské soutěže.