Vězňům se bude od dnešního dne vytvářet finanční rezerva, kterou budou moci využít po propuštění na svobodu. Účinnosti totiž nabývá novela zákona o výkonu trestu odnětí svobody, která sjednocuje pravidla pro nakládání s příjmy vězňů a zároveň zjednodušuje postup při exekučních srážkách z peněz vězňů. Ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis uvedl, že od změn očekává zpřehlednění některých činností bezpečnostního sboru.

„Všechny příjmy se nyní budou rozúčtovávat podle jednotných pravidel. Dosud se nakládalo jinak s příjmy ze zaměstnání, tedy s odměnami za práci odsouzených, a jinak se nakládalo s příjmy, jako jsou například starobní nebo invalidní důchody,“ vysvětlil Michailidis. Změny se budou vede odsouzených vězňů týkat i vazebně stíhaných a chovanců z detenčních ústavů.

Finanční rezerva má vězňům usnadnit přechod na svobodu, protože období těsně po propuštění je nejrizikovější pro možné páchání další trestné činnosti – často právě i kvůli nedostatku peněz.. Každý odsouzený vězeň s příjmem bude mít navíc ve vězení každý měsíc alespoň minimální částku na nutné potřeby, například zdravotní či hygienické.

Podle statistik Vězeňské služby bylo k loňskému 19. prosinci ve věznicích 19.524 lidí, z toho 12.761 zaměstnatelných. Počet zaměstnaných vězňů – včetně studujících – byl 8381, což oproti 1. lednu loňského roku znamenalo nárůst o 847 lidí. Zaměstnanost vězňů v procentuálním vyjádření se v posledních letech pohybuje okolo 58 procent. Většina vězňů pracuje uvnitř věznic v rámci takzvaných provozoven hospodářské činnosti.

Mohlo by vás zajímat