Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let. Za stíhání a čas strávený ve vězení požadoval po státu skoro 90 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Tempel má podle soudkyně Kláry Babičkové dostat nejvyšší část náhrady škody – zhruba čtyři a půl milionu korun – za nezákonný pobyt ve výkonu trestu. Přiřkla mu 4000 korun za den vězení, ve kterém strávil po odpykání trestu za loupež ještě pět let. Soudkyně uvedla, že podle judikatury se přiznává mezi 500 až 1500 korunami. Tuto částku však již soudy prolomily v případě Lukáše Nečesaného, který strávil dva roky za mřížemi za pokus o vraždu, z něhož byl posléze osvobozen.

Vůbec nejvyšší jednotlivou částku za nezákonné trestní stíhání loni v srpnu justice přiznala někdejšímu šéfovi Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michalu Halovi, a to celkem přes 11 milionů korun.

Zproštěn obžaloby z vraždy byl Tempel pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a českého Ústavního soudu (ÚS). Ve věznicích strávil zhruba 20 let, propuštěn byl v říjnu 2021. Do srpna 2016 byl ale za mřížemi i kvůli loupeži. Od ministerstva spravedlnosti již dostal 3,6 milionu korun.

Mohlo by vás zajímat

Jde o odškodnění, které v české justici nemá obdoby.  Ministerstvo spravedlnosti každoročně eviduje kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, které zahrnuje i nezákonný pobyt ve vazbě, několik stovek až tisíc žádostí, vyhoví ale jen menší části žadatelů, milionové částky jsou přitom výjimečné. Lidé se pak často obrací i na soud.

Exministryně obrany Vlasta Parkanová například za nezákonné stíhání v kauze CASA zatím získala 1,6 milionů korun. S žádostí o další odškodné už ale neuspěla. V dubnu 2022 zase odvolací soud rozhodl, že zdravotní sestra Věra Marešová dostane od státu celkové odškodné 2,27 milionu korun plus úroky za trestní stíhání, ve kterém čelila obvinění z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. 

V jiných zemích Evropy už ale lidé vysoudili vyšší částky. Polský soud například v roce 2021 nařídil vyplacení rekordního odškodného ve výši 13 milionů zlotých (74,6 milionu korun) Tomaszi Komendovi, jenž strávil 18 let za mřížemi za zločiny, které nespáchal. Komenda však v roce 2024 zemřel.

Tempel žádá odškodnění nejen za neúměrnou délku trestního stíhání a čas, který za mřížemi trávit neměl, ale právě i za to, že k němu při výkonu trestu za loupeže bylo přistupováno jako k doživotně odsouzenému vězni. Tempel byl například podle svých právníků držen v kleci uvnitř cely, neměl přístup k osobním věcem, při cestě z cely byl veden se spoutanýma rukama i nohama a podobně. Česká justice o případu opakovaně informovala.

Tempelovi ministerstvo spravedlnosti už dříve vyplatilo 3,6 milionu korun. Muži se i omluvilo. S vyplacením další částky ale stát nesouhlasí. Tempelovy požadavky jsou podle něj disproporční proti tomu, jaká odškodnění jsou běžně přiznávána.

Dvojnásobná vražda, za kterou byl muž potrestán, se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle zrušeného rozsudku předal své oběti 400.000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně údajně muže zastřelil a zasáhl podle obžaloby i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.