Reforma Celní správy, která má přinést zefektivnění práce celníků, postupuje legislativním procesem. Návrh zákona, jenž řeší legislativu správy daní a kompetence celníků, v pondělí projednával sněmovní rozpočtový výbor. „Celnický balíček“ teď čeká do konce ledna na případné pozměňovací návrhy. Podle vrchního ředitele ministerstva financí Stanislava Kouby v něm jde zejména o racionalizaci činnosti Celní správy.

Kouba před poslanci připomněl, že celníci v současnosti musí například i kontrolovat pěstování máku setého a konopí nebo třeba úlovky rybářů. Vládní materiál přináší podle něj organizačně kompetenční změny v právních předpisech, které upravují působnost Celní správy. Změny podle Kouby vycházejí z racionalizace činnosti Celní správy, která vzešla z rozsáhlé analýzy. „Cílem organizační změny, respektive cílem analýzy, je stanovit si základní činnosti Celní správy,“ zmínil Kouba.

Kouba zároveň uvedl, že část reformy už řešil takzvaný „konsolidační balíček“. Jde o redukci počtu celních úřadů z patnácti na šest. „Některé úřady se slučovaly tak, aby ideálně byly obdobně veliké,“ sdělil. Největší úřady jsou v současnosti v oblasti Prahy a Středočeského kraje.  

Vládní novela se podle Kouby dotýká právních předpisů, ty nejvýznamnější patří do oblasti daňového řádu zákona o Celní správě. „Jednou z podstatných věcí je pokračování v trendu, že Celní správa slouží jako centrální vymahač státu,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat

Odejmutí kompetencí

Ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl konstatoval, že celnický balíček je jednou z částí transformace. I on jmenoval konsolidační balíček, který řeší restrukturalizaci Celní správy ve vztahu k celním úřadům. „Celnický balíček skutečně jen reviduje kompetence,“ dodal s tím, že na začátku bylo přání, aby byla Celní správa efektivnější a aby se lépe řídila. K dnešnímu dni má podle něj 46 kompetencí a zaměstnává 5100 lidí, z nich jsou necelé čtyři tisíce celníci.

„Co se týká balíčku, chceme odstranit šest kompetencí,“ uvedl. Mezi nimi jsou i kontroly zaměstnávání cizinců nebo oznamovací povinnost lidí, kteří příležitostně prodávají lihoviny. Celní správa už nebude také řešit zmíněné pěstování máku a konopí. Naopak mají na Celní správu přejít pravomoci ministerstva zemědělství ohledně denaturace lihu. Nově by měla mít možnost zadržet například dopravní prostředek. Rozšířit se má i oprávnění v oblasti vybírání a vymáhání pokut uložených v režimu správního řádu jinými orgány, obcemi či kraji a stejně tak místních poplatků.

Poslanec a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný (ANO) k materiálu na výboru sdělil, že návrh zákona byl poslancům rozeslán 29. srpna 2024 a prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošel 4. prosince loňského roku. Zpravodajem materiálu byl původně poslanec Milan Feranec, který zemřel v minulém týdnu.