Česká advokátní komora (ČAK) dnes vydala další varování před lidmi, kteří se vydávají za advokáty nebo vystupují jménem advokátní kanceláře. Novým trendem je to, že podvodníci obviňují adresáty e-mailů z porušování práv k duševnímu vlastnictví nebo porušení autorských práv. Předstírají při tom, že jsou právními zástupci České televize, Warner Music Group či Sony Music Entertainment.

Zatímco předloni komora evidovala šest hlášení od advokátů ohledně zneužití jejich identity, loni jich bylo 37 a jen v uplynulém týdnu dalších sedm. Aktuálně ČAK varuje například před zneužitím údajů advokátních kanceláří PRK Partners, KVB nebo Kocián Šolc Balaštík. „Odesílatel se jménem KŠB nebo některého z jejích advokátů vydává za právního zástupce předního filmového centra nebo zábavního podniku a upozorňuje adresáta na porušení autorského práva, ke kterému mělo údajně dojít na adresátově prezentaci na facebooku,“ popsala advokátka Radka Felgrová z poslední jmenované kanceláře.

Podle komory se podvodníci snaží lidi „okrást nebo vystrašit“. ČAK doporučila, aby adresáti takové e-maily okamžitě smazali a neotevírali přílohy, protože advokáti tímto způsobem nekomunikují. Varovným signálem může být adresa odesílatele e-mailu za takzvaným zavináčem – advokátní kanceláře totiž mají své vlastní adresy, nerozesílají poštu prostřednictvím Seznam.cz nebo gmail.com.

V případě jakýchkoliv pochybností si veřejnost může ověřit uvedené jméno advokáta či advokátní kanceláře přes vyhledávač na webu ČAK, zjistit tam příslušný kontakt, spojit se s advokátem osobně a ujistit se, že e-mail nebyl podvodný. Komora také na webu v sekci Aktuality zveřejňuje oznámení od advokátů, jejichž údaje podvodníci zneužili.

Mohlo by vás zajímat