Evropská komise bude sledovat vliv sociální sítě X Elona Muska na volby, které v druhé polovině února čekají Německo. Konkrétně zda neporušuje Akt o digitálních službách (DSA), který nastavuje pravidla pro digitální giganty, jako je právě X nebo třeba Facebook. Nejde přitom o první z výzev, které ukážou, nakolik funkční nová legislativa je. Naopak. Podezření na porušování pravidel přibývá a další mohou v souvislosti s posunem na globální scéně ještě přijít.
Elon Musk, majitel sociální sítě X a blízký spojenec nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, plánuje před německými volbami uspořádat online diskuzi s předsedkyní krajně pravicové Alternativy pro Německo Alicí Weidel. Ačkoliv ještě není známé datum, je jisté, že má proběhnout právě na Muskově X. Když proto zpráva na začátku ledna obletěla Evropu, způsobila obavy.
Evropská komise tento týden reagovala, když uvedla, že bude celou situaci sledovat. Debata by totiž mohla znamenat porušení DSA, které je v plné platnosti od loňského roku. Problém přitom není v samotné debatě. Ale v podezření, že Musk zasáhne do algoritmů sociální sítě, aby debatu, a s tím i krajně pravicovou kandidátku, uměle zvýhodnil.
„Jak moc bude nebo zda bude (debata) posílena. To je to, na co se bude Komise dívat,“ uvedl mluvčí Evropské komise Thomas Regnier. Komise, němečtí regulátoři a X se podle něj sejdnou 24. ledna, aby rizika související s únorovými volbami prodiskutovali.
Thierry Breton, bývalý francouzský eurokomisař, který měl na starost mimo jiné právě dohled nad digitálním prostorem, na X uvedl, že Widel získá významnou a cennou výhodu nad svými konkurenty, a připomněl Muskovi, aby dodržoval legislativu.
Mohlo by vás zajímat
Jen jedna z řady výzev
Případů, ve kterých existuje podezření na porušování pravidel dle DSA, přibývá. Legislativa si klade za cíl, aby zákony, které platí v off-line prostoru, platily i v on-line světě. Na platformy dopadá různě dle jejich zásahu. Nejvíce pravidel stanovuje pro dvacítku digitálních gigantů, jako jsou velké sociální sítě, Google či třeba Booking nebo Zalando. Na dodržování dohlíží přímo Evropská komise, uložit může pokutu až do výše šesti procent světového obratu, případně i dočasné zablokování v Evropské unii.
Mimo jiné legislativa požaduje, aby byly nastavené mechanismy na tzv. fact-checking neboli kontrolu faktů, požaduje přístup k algoritmům pro zákonodárce nebo akademiky, zakazuje dark patterns, tedy manipulativní prvky v designu, a nařizuje platformám, aby podnikaly kroky proti šíření dezinformací. Zvláštní pozornost má přitom právě jednání, který by mohlo ovlivnit výsledky voleb.
X je předmětem vyšteřování dle DSA již od konce roku 2023. Loni v červenci Komise uvedla, že podle předběžných výsledků X pravidla porušuje. Vyšetřování však stále pokračuje a nejde tak o finální závěr. Panují přitom obavy, že výsledek může ovlivnit i fakt, že Musk je blízký nastupujícímu americkému prezidentovi Trumpovi.
X není jediná platforma, která je předmětem pozornosti kontrolních orgánů: vyšetřované je také Temu, čínský on-line prodejce, TikTok, Meta, provozující Facebook či Instagram, YouTube nebo třeba LinkedIn.
Následující měsíce tak ukážou, jestli legislativa, která je v mnoha ohledech první svého druhu a která slibovala vnést pravidla do „divokého Západu“ sociálních sítí, dokáže cokoliv změnit. Je přitom třeba zmínit, že ačkoliv platí od loňského roku, schválená byla již v polovině roku 2022, návrh Evropské komise dokonce přišel již v roce 2020. Tedy v době, kdy dynamicky se rozvíjející digitální prostředí vypadalo jinak než dnes.
Facebook jde cestou X
A velkým faktorem je i situace v USA. Majitel Mety, pod kterou spadá Facebook či třeba Instagram, Mark Zuckerberg oznámil, že ruší program ověřování faktů. Zavede místo toho systém podobný Community Notes, který funguje na X. Ten uživatelům umožní upozorňovat na příspěvky, které mohou být zavádějící a ke kterým je potřeba dodat více souvislostí.
Podle Mety měli totiž odborníci také své předsudky a perspektivy. Z programu se tak „příliš často stal nástroj cenzury“. „Vrátíme se ke kořenům a zaměříme se na snížení chyb, zjednodušení našich zásad a obnovení svobody projevu na našich platformách,“ řekl Zuckerberg. Tým pro moderování obsahu se pak přesune z tradičně demokratické Kalifornie do tradičně republikánského státu Texas. A ruší se také některá pravidla pro diskuze o tématech rasy a genderu.
Agentura Reuters následně uvedla, že změna ve fact-checkingu se zatím nebude Evropské unie týkat. Jde však o další znak toho, jak se postoje digitálních gigantů odklánějí od dosud prevalentního postoje, podle kterého je třeba bojovat proti dezinformacím a nenávisti v on-line prostoru.
Zuckerberga za změnu pochválil jak Trump, tak zmíněný Musk. „To je cool,“ reagoval na X. A zahraniční média upozorňují ještě na jednu změnu ve společnosti Meta. Ta v pondělí oznámila, že představenstvo firmy posílí Trumpův klíčový spojenec Dana White. Zahraniční média a analytici krok označují za snahu dostat Trumpa na svou stranu. Pro Evropu to může být další střípek do debaty o tom, jak si počínat v on-line prostředí. Zvlášť když i zdejší veřejný diskurz z velké části probíhá právě na platformách, kterých se týká.