Ministerstvo spravedlnosti spustí s ústeckým krajským soudem tříletý projekt zaměřený na zlepšení občanskoprávní ochrany dětí, které jsou oběťmi domácího násilí. Specializovaný soudce bude v řízeních úzce spolupracovat s týmem odborníků z různých oborů, kteří se domácím násilím zabývají.
Projekt, který začne 1. února, podporuje spolupráci mezi soudy, orgány sociálně-právní ochrany dětí, státními zastupitelstvími, policií, pracovníky Probační a mediační služby, intervenčními centry a dalšími experty. „Cílem je zavést nový způsob projednávání občanskoprávních případů dětí, jež jsou obětí domácího násilí, do praxe vybraných okresních a krajských soudů,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
Ministerstvo připomnělo, že domácí násilí má na děti devastující dopad, ať už jsou jeho přímými, nebo nepřímými oběťmi. Ministr Pavel Blažek (ODS) vzkázal, že projekt je důležitým krokem k tomu, aby žádné dítě nezůstalo bez pomoci a podpory. Inovativní přístup má tuto pomoc lépe koordinovat a zefektivnit.
V prvním roce se projekt zaměří na rešerše, analýzy a vývoj nové metodiky. Následující dva roky budou soudci novou metodu uplatňovat v praxi a průběžně i vyhodnocovat, ministerstvo navíc zahájí i osvětovou kampaň.
Mohlo by vás zajímat
„Jde nám i o to, aby řízení ve věci ochrany proti domácímu násilí bylo lépe koordinováno s řízením ve věcech péče soudu o nezletilé,“ doplnil Vladimír Polák, místopředseda ústeckého krajského soudu a opatrovnický soudce.