Doplňovací volby do Senátu v části Brna jsou prvními volbami, k nimž lidé mohou přijít vybavení pouze mobilním telefonem a elektronickým občanským průkazem namísto fyzického průkazu. Městské části, v nichž se tentokrát volby konají, se na novinku připravovaly déle než měsíc předem, fungování se nakonec obešlo bez větších potíží.

Všechny volební komise byly vybavené mobilním telefonem s aplikací, která umožňuje čtení eDokladů. Větší městské části si kvůli volbám přístroje pronajaly, menší využily služební mobily členů volebních komisí.

„V každé volební komisi je zapisovatel, který je zaměstnancem úřadu. Ve služebním telefonu mají nahranou čtečku eDokladů, náš informatik jim všechno ukázal a proškolil je,“ uvedla Ivana Breburdová, tajemnice úřadu městské části Brno-Jundrov, která má čtyři volební okrsky a řadí se tak k těm menším.

Největší městskou částí, kde lidé volí, je Brno-sever se 45 volebními okrsky, naopak jediný okrsek mají části Ořešín, Útěchov a Jehnice.

Mohlo by vás zajímat

„Potřebné množství mobilů jsme si pronajali od společnosti, která tuto službu nabízí. Potřebovali jsme jich víc než 45, což je počet volebních okrsků. Čtečkou je nutné vybavit i ty, kdo jdou za lidmi domů s přenosnou volební urnou. Zapůjčili jsme si tedy asi 70 mobilů, všechny bylo nutné aktualizovat, nainstalovat čtečku a nastavit ji,“ popsal tajemník části Brno-sever Michal Lipovský.

Stejně postupovali i v brněnských Žabovřeskách, kde mají 25 volebních okrsků. „Přímo na úřad zatím s elektronickou občankou přišlo jen minimum lidí, ale je pravděpodobné, že k volbám si tuto zkušenost přijdou otestovat,“ konstatovala tajemnice úřadu Petra Kořínková.

Jako čtečku lze použít chytrý telefon s technologií bluetooth, fotoaparátem a operačním systémem Android nebo iOS. Aplikaci eDoklady si za první rok fungování stáhlo v Česku téměř 620 tisíc lidí, k volbám v Brně jich v pátek odpoledne přišlo 456.

„Není to úplně časté, chodí třeba každý dvacátý. Zatím se nám všechny doklady podařilo načíst, nikoho jsme nemuseli posílat domů nebo použít místo elektronické občanky fyzický průkaz,“ poznamenal předseda jedné z volebních komisí v Králově Poli Eduard Jelínek.

S načítáním eDokladů se objevovaly drobné komplikace, předsedové volebních komisí i tajemníci ale ČTK potvrdili, že ve všech případech se podařilo totožnost pomocí eDokladu ověřit. Technologii vyzkoušel v pátek i premiér Petr Fiala (ODS), který v Černých Polích přišel k volbám s mobilem. „Mám eDoklady od momentu, kdy to začalo být možné, a čekal jsem, až je využiji. Tady jsme v praxi viděli, jak to funguje, mám z toho radost. Je to hmatatelný důkaz pro každého občana, že digitalizace se naší vládě daří,“ konstatoval poté.

Mobilní aplikace eDoklady umožňuje vytvoření elektronické varianty občanského průkazu v mobilním telefonu. V budoucnu se počítá s tím, že se do ní mohly nahrát i řidičské průkazy, průkazky zdravotních pojišťoven nebo například průkazy zdravotně postižených. Plastová kartička občanského průkazu platí nadále.

Lidé vybírali ze šesti kandidátů

Senátorem ve volebním obvodu Brno-město bude Zdeněk Papoušek, někdejší senátor za KDU-ČSL, kterého nyní navrhla ODS s podporou Spolu, STAN, Pirátů, Zelených a iniciativy Fakt Brno. Hned v prvním kole získal nadpoloviční počet hlasů. Vyplývá to z volebních výsledků na webu www.volby.cz. Nově zvolený senátor se ujme mandátu s platností do října 2026. Obsadí místo po Romanu Krausovi (ODS), jenž náhle zemřel 30. října. Druhá Karin Podivinská (ANO) získala 21,92 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo 20,62 procenta voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

Na třetím místě skončil Petr Koš (SPD) s 5,81 procenta hlasů. Čtvrtý v pořadí je Pavel Trčala (MZH) s 5,79 procenta hlasů. Pátou příčku obsadil Martin Hovorka (PŘÍSAHA), volilo ho 4,38 procenta lidí.

Papouškův zisk v prvním kole, kde pro něj hlasovalo 59,4 procenta voličů, je jedním z nejvyšších v historii voleb do Senátu. Vůbec nejvíce hlasů získal v roce 1999 – v tehdy prvních doplňovacích volbách – Václav Fischer, který byl do horní komory zvolen se ziskem 71,24 procenta hlasů také v úvodním kole. Druhý nejvyšší počet hlasů – 65,66 procenta – získal v roce 2022 Petr Fiala (KDU-ČSL a Společně pro kraj) na Orlickoústecku, který sice kandidoval v řádném termínu, ve svém obvodu měl ale jediného protikandidáta.

Nejúspěšnější vítězové senátních voleb, které se konaly v řádném termínu a kdy se o křeslo v horní komoře ucházeli více než dva kandidáti, pak v prvním kole dokázali získat přes 58 procent hlasů. Prvním z nich byl v roce 2022 Ladislav Václavec (za ANO) na Bruntálsku (58,85 procenta), druhým pak loni na podzim Petr Vícha (SOCDEM) na Karvinsku (58,33 procenta).

V roce 2020 zvítězil ve volebním obvodu Brno-město Roman Kraus (ODS). Ve druhém kole získal 57,71 procenta hlasů. Druhá skončila Anna Šabatová (za Zelené). Voleb se zúčastnilo 11 kandidátů.

Text jsme aktualizovali