Za lži či hrubé urážky v kampani bude nově moci Úřad pro dohled nad volební kampaní udělit pokutu až dva miliony korun. Bude se to týkat všech voleb kromě těch komunálních. Sankce má působit výchovně. Původně měly o porušení zákona rozhodovat sody, ty to ale odmítly a přestupky tak bude řešit Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Ten má posílit 10 nových zaměstnanců. „Nebude jednoduché takové lidi najít,“ řekl České justici jeho předseda František Sivera. Podle něj přibývá dezinformací v kampaních a ministerstvo proto reaguje novými pravidly.

Zákon už nyní vyžaduje, aby předvolební kampaň byla vedena čestně a poctivě a výslovně říká, že je zakázáno sdělovat nepravdivé údaje o kandidátech. Dosud však tato podmínka nebyla nijak sankcionována. Zatímco nečestnost či nepoctivost kampaně Úřad nadále pokutovat nebude, za lži už bude nově moci udělit pokutu. Čestnost a poctivost jsou totiž příliš obecné pojmy, jak už dříve uvedl i Ústavní soud. „Požadavek čestného a poctivého vedení volební kampaně nelze vykládat z hlediska soukromého práva a obecné morálky, neboť jde o volební kampaň, která není ničím jiným než bojem o hlasy voličů, a v jejím rámci jsou proto voličům předkládány často velmi emocionální a vyostřenou formou argumenty, které mají ovlivnit jejich rozhodování,“ stojí v nálezu sp. zn. Pl. ÚS 73/04. Soudy také opakovaně zdůrazňují, že veřejně činné osoby musí snést vyšší míru kritiky.

„V rámci přípravy zákona o volebních kampaních byly zvažovány různé varianty, které by garantovaly ochranu proti šíření zjevně nepravdivých nebo hrubě urážlivých informací v rámci volební kampaně, a to včetně možnosti soudní ochrany ve věci nečestného a nepoctivého vedení volební kampaně. Na základě široké diskuse, která k tomuto tématu proběhla v rámci připomínkování návrhu zákona však bylo jako věcně nejvhodnější řešení shledáno zakotvení přestupkové odpovědnosti,“ vysvětlil České justici Ondřej Krátoška z tiskového odboru ministerstva.

Čestnost a poctivost je obecný pojem

Podle jednoho z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu i vyjadřování čistě subjektivních politických názorů, byť se týkají osoby konkurenta v politickém boji, nelze považovat za porušení poctivosti a čestnosti volební kampaně. Nová pravidla nyní projednávají poslanci a měla by platit už příští rok. Proč jsou ze sankcí vyjmuty komunální volby? Podle vnitra je u voleb do zastupitelstev obcí odlišný charakter kampaní. Volby probíhají ve více než 6 000 obcích s absolutní převahou nezávislých kandidátů. „Zatížit proto kandidaturu v těchto volbách dalšími pravidly by bylo kontraproduktivní a navíc by přinášelo nepřiměřenou administrativní zátěž pro dohledový orgán,“ míní resort.

Expremiér Andrej Babiš při kampani Foto: Hnutí ANO

Nově se v zákoně zavádí přestupek spočívající ve zveřejnění zjevně nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi. „Smyslem nově zaváděného přestupku je chránit čistotu volební kampaně, tj. stanovit určitou hranici, jejíž překročení už představuje nepřípustné jednání ve volební kampani. Neznamená to, že každá nepravdivá informace o kandidátech zveřejněná před volbami bude přestupkem,“ uvádí k tomu vnitro v důvodové zprávě. Pokuta za lež v kampani bude až dva miliony korun a promlčecí lhůta bude činit 3 roky. Sankce by podle ministerstva měla působit především „preventivně a výchovně“. Zda mohla lež přímo ovlivnit volební výsledek, už bude řešit případně soud. „Porušení tohoto pravidla bude nejen přestupkem, ale bude možné to namítat i v povolebním soudním přezkumu jako porušení zákona, které hrubě ovlivnilo výsledek voleb, a domáhat se neplatnosti voleb/neplatnosti volby kandidáta,“ uvádí vnitro.

Široká míra uvážení

Primárně musí jít o informaci zveřejněnou v rámci volební kampaně. V potaz bude podle ministerstva třeba vzít kontext zveřejněné informace, načasování, intenzitu a specifika období volební kampaně, které je charakteristické vyostřenými střety mezi jednotlivými stranami či kandidáty a podlomit důvěru lidí v protivníka.

Jak ale úřad bude hodnotit, zda už šlo o urážku či lež? „I přes zúžení přestupku na zveřejnění zjevně nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace bude řízení o přestupku před Úřadem vyžadovat širokou míru uvážení, a to nejen při rozhodování, zda byl naplněn formální i materiální znak přestupku, ale též při rozhodování o výši sankce. Inspirovat se lze i judikaturou volebních soudů k nečestné a nepoctivé volební kampani, případně kodexem čestné a poctivé kampaně, který vydal Institute for Democracy and Electoral Assistance (IDEA),“ vysvětluje vnitro. Výsledek zjištění bude podle Ondřeje Krátošky závislý na konkrétních skutkových okolnostech daného případu.

Mohlo by vás zajímat

Kritici namítají, že paragraf je gumový a bude svádět k subjektivním hodnocením úředníků. Neplánuje proto úřad vypracování přesnější hodnotící metodiky? „Dokud zákon není schválený, tak my o tom zatím nepřemýšlíme. Zdá se mi to zbytečné, debata stále probíhá,“ říká předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Sivera. „Správní řízení je určitá záruka ochrany. Lepší cesta než soudní už asi neexistuje,“ dodává s tím, že ve správním řízení nemůže dojít ke svévoli, protože má jasná pravidla. Úřad na posouzení bude potřebovat nejen právníky, ale i pracovníky vzdělané v oblasti digitálních technologií. Ministerstvo samo přiznává, že novinka bude pro Úřad znamenat „enormní navýšení dosavadní agendy“.