Pozměňovacích návrhů k novelizaci trestních předpisů je po prvním čtení v Poslanecké sněmovně tolik, že je nutno hledat novou politickou shodu. Založit pracovní skupinu pro pozměňovací návrhy proto na středeční schůzi ústavně-právního výboru navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Po diskusi, osočování a ukončení spolupráce ministra s Piráty výbor projednávání novely přerušil. Novela se ale do konce volebního období vůbec nemusí stihnout přijmout.
Jak uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), o návrhu se dva roky vyjednávalo politicky a byl předložen v prvním čtení do poslanecké sněmovny po shodě. „Aby se stihl schválit, je nutné dohodnout se s opozicí,“ uvedl na jednání ústavněprávního výboru sněmovny.
Podle Pavla Blažka je předložený návrh zatím návrhem „úředním“ a měl by se stát „politickým rozhodnutím“.
Drogová politika, oprávnění státního zástupce zastavit trestní stíhání, neplacení výživného, recidivní krádeže, legalizace konopí, činnost pro cizí moc, ale především bezúhonnost pracovníků s dětmi, novinářsky nazývaná „dětský certifikát“, vyvolaly další otázky a kontroverze.
Mohlo by vás zajímat
Poslanci se hlásili okamžitě
Návrh ministra k ustavení pracovní skupiny se začal realizovat ještě na výboru. Ihned poté, co byl schválen, se do nové skupiny hlásili poslanci.
Pracovní skupinu přivítala i zpravodajka novely Helena Válková (ANO), která informovala o dalších až deseti rozsáhlých návrzích, které vzejdou nebo vzešly ze semináře o trestním zákonu a zahájení reformy trestní politiky státu, která se ve sněmovně uskutečnila v úterý 14. ledna 2025. Kromě toho Válková přímo na výboru přijímala pozměňovací návrhy, například úplně novou skutkovou podstatu k regulaci konopí od poslance Vladimíra Balaše (STAN).
Činnost pro cizí moc mezitím schválil senátní výbor
Podle Heleny Válkové by všichni přítomní soudci, státní zástupci i advokáti uvítali, kdyby už konečně reforma trestního práva byla zahájena. Současně ze semináře vzešlo až deset pozměňovacích návrhů, které by měly být přijaty. „Nejvíce připomínek bylo k § 318a, ten se musí úplně předělat,“ informovala Válková.
Ustanovení § 318a neoprávněná činnost pro cizí moc však v době, kdy o něm Válková mluvila ve sněmovně, schválil bezpečnostní výbor Senátu v rámci lex Ukrajina. Jak se ustanovení z novely trestního zákona dostalo do lex Ukrajina, ve které tato část trestního zákona bude zřejmě schválena, Česká justice už informovala.
Promarněný čas, bojkot ministerstva
Další připomínka právních profesionálů se týkají recidivních drobných krádeží nebo diskrece státního zástupce – možnosti zastavit trestní stíhání. Podle Válkové tento princip podpořili přítomní advokáti, ale státní zástupci se proti němu razantně vymezili s tím, že postup by muselo sjednotit Nejvyšší státní zastupitelství.
Dalším problémem byla dekriminalizace neplacení výživného. Na dekriminalizaci se všichni shodli, ale nikdo už dále nenavrhuje, co „tedy s tím“.
Lze to vůbec stihnout? Podle Válkové změny nesmí bojkotovat legislativní odbor ministerstva spravedlnosti. Situaci, která vznikla, nazvala „promarněnou lhůtou“. Bez předmětných návrhů je podle ní lepší návrh nepřijímat. Pokud ministr nemůže lhůty garantovat, je lepší nechat změny na příští volební období, řekla Válková
Novela byla politicky dohodnuta, Vánoce skončily
Předseda poslaneckého klubu Pirátské stany Jakub Michálek pak prohlásil, že ho mrzí, že „vláda rezignovala na reformu trestního řádu“ a že diskuse, které poslanci vedou se soudci, státním zástupci a policisty, jsou nekonečné. Za klub má připravený seznam pozměňovacích návrhů. Mimo jiné k legalizaci konopí, protože se podle něj „tři miliardy z prodeje této drogy válí na ulici“.
Poslanec Michálek by se dále chtěl věnovat podmínkám pro policejní prohlídky advokátních kanceláří, synchronizaci doručování, elektronickému trestnímu spisu a také novému trestnímu činu „činnost pro cizí moc“. Podle jeho slov by pro projednání tohoto trestného činu před soudem měli být kvalifikováni soudci, aby se tajné služby nemusely obávat vyzrazení.
Poté se Jakub Michálek obrátil k přítomnému ministru spravedlnosti s tím, že nejsou Vánoce a čas pohádek skončil a že novela trestního zákona je celou dobu politicky dohadována, není to nějaký výtvor úředníků.
ANO mělo spravedlnost osm let
Na to ministr spravedlnosti reagoval, že především to bylo hnutí ANO, kdo „měl osm let ministerstvo spravedlnosti a neudělalo ani čárku“. Jak vyplynulo z jeho dalšího projevu, celý rok se současný návrh novely předběžně připomínkoval, aby se dosáhla ve sněmovně shoda. „Není tam žádný odpor. To je ten rok času,“ zdůraznil Blažek s tím, že na rozdíl od jiných on nedělá k problematice tiskové konference.
Narážel tak na úterní tiskovou konferenci Pirátské strany, kde ho Jakub Michálek nazval neuvěřitelným packalem kvůli návrhu, že odsouzeným za pohlavní delikt bude moci být vydáno potvrzení o bezúhonnosti už po pěti letech po odpykání trestu. „Že některé strany dělají tiskovky, to mě nedojme. Jestli někoho baví protestovat proti úředním návrhům, já mu to neberu, ale můžu se nad tím usmívat,“ poznamenal ministr.
Návrh „evidence skutečností důležitých pro práci s dětmi“ stanoví lhůty pro uvedení záznamu na 30, 20, deset nebo pět let od vykonání, promlčení či prominutí trestu, případně na tři roky od uplynutí zkušební doby podmíněného trestu, a to podle výše trestu, ke kterému byl dotyčný odsouzen.
Blažek: Jak na to reagovat? Nespolupracovat
Na Michálkovy námitky ministr znovu zopakoval, že jde o pracovní materiál, na kterém se očekává spolupráce. Jak reagovat na ty, kdo dělají tiskovky? „Nespolupracovat,“ odpověděl si Pavel Blažek.
To, co novináři nazývají „dětským certifikátem“, tedy potvrzením o bezúhonnosti nakonec získalo potenciál potopit celý návrh, vyplynulo z vyjádření Heleny Válkové. Podle ní je diskuse o něčem, co bylo dohodnuto, že bude předloženo společně s návrhem trestního zákona s návazností na další zákony, ovšem tyto další úpravy nejsou připraveny.
Ústavně právní výbor poté jednání o novele přerušil až do výsledků pracovní skupiny k pozměňovacím návrhům.