Celkem 71 poslanců a senátorů připojilo v posledních dvou týdnech podpisy k prohlášení, ve kterém se ohradili proti způsobu jednání Mezinárodního trestního soudu (ICC). Dnes to řekl Karel Sedláček, předseda Parlamentní skupiny spojenců Izraele, která vznik prohlášení iniciovala. Sněmovní bezpečnostní i zahraniční výbor minulý týden požádaly vládu, ať se zasadí o to, aby soud důsledně dodržoval zásadu komplementarity, tedy přednostního řešení případů na vnitrostátní úrovni.
Prohlášení podepsalo 30 senátorů včetně místopředsedy komory Jiřího Oberfalzera (ODS), Tomáše Töpfera (za ODS) či Lumíra Aschenbrennera (ODS). Poslanci pak pod něj připojili 41 podpisů. Stejně jako usnesení sněmovních výborů je reakcí na to, že ICC vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jova Galanta kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Podle Sedláčka se kroky vzájemně doplňují a jsou ve vzácné shodě napříč politickými stranami.
„Princip komplementarity stanoví, že ICC může vykonávat svou jurisdikci pouze v případech, kdy tak nečiní národní právní systémy,“ stojí v prohlášení. Soud ho podle zákonodárců v případě Izraele hrubě porušuje, protože vyšetřuje nejzávažnější myslitelné zločiny proti představitelům země, která má plně funkční vlastní soudní systém. „Prohlašujeme, že hrubé porušení klíčové zásady poslání ICC podkopává jeho důvěryhodnost, a vyjadřujeme s tímto jednáním zásadní nesouhlas,“ uvedli zákonodárci.
Rozhodnutími ICC by se měly řídit země, které ratifikovaly Římský statut. Těch je zhruba 120 včetně ČR. Česko ročně přispívá na chod soudu částkou 1,2 milionu eur (přibližně 30 milionů korun). O české účasti ve Shromáždění smluvních stran ICC rozhoduje Parlament, a to ústavní většinou.
Mohlo by vás zajímat
Izrael obhajuje i Fiala
Česko patří mezi jednoznačné podporovatele Izraele. Premiér Petr Fiala (ODS) už dříve označil listopadové rozhodnutí ICC za nešťastné. Oslabuje podle něj autoritu soudu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace. Izrael se proti vydání zatykače odvolal.
Při útoku na jižní Izrael 7. října 2023 ozbrojenci z teroristického hnutí Hamás pozabíjeli téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelská vojenská ofenziva v Gaze si poté podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádala životy nejméně 45.129 Palestinců a dalších 107.338 lidí bylo zraněno. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je však většina.