Uzákonění nového trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc by pomohlo reagovat na bezpečnostní hrozby. Týkat by se to mohlo i mediální platformy Voice of Europe, která je na sankčním seznamu Evropské unie. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Opozice návrh zpochybňuje, Sněmovna nejen kvůli němu několikrát nedokončila schvalování novely o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí.
Návrh by měl podle Rakušana reagovat například na vyzvědačství. Uvedl, že třeba na ministerstvu zahraničních věcí v minulosti byl zaměstnanec usvědčený z dlouhodobého předávání informací. Nešlo o informace utajované, nýbrž citlivé. Pracovník poté odešel do důchodu a na základě trestního řádu nebylo možné jej postihnout.
Opoziční hnutí ANO podle Rakušana tvrdí, že návrh je tzv. přílepkem neboli věcně nesouvisejícím doplňkem k takzvanému lex Ukrajina. Příští týden Sněmovna začne projednávat trestní zákoník a ANO uvedlo, že by návrh mohl být jeho součástí. Rakušan ale míní, že není jistota, že v současné sněmovní atmosféře se trestní zákoník projedná.
Navíc kdyby návrh byl součástí již projednávané novely, mohl by podle ministra začít platit v prvních měsících příštího roku. Pokud by byl zakotven v trestním zákoníku, bude tomu tak až od roku 2026.
Mohlo by vás zajímat
Dočasná ochrana, které se původní předloha týká, umožňuje lidem, kteří uprchli před ruskou agresí, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. Zvláštní dlouhodobý pobyt by mohli využít ti ukrajinští uprchlíci, kteří v Česku pobývají déle než dva roky. Kromě platného cestovního dokladu, bezúhonnosti a zajištěného bydlení by k základním podmínkám patřila rovněž ekonomická soběstačnost a nezávislost na dávkovém systému.
Podle Rakušana je důležité, aby začala novela platit co nejdříve. Od začátku roku má odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra podle aktuální předlohy začít s elektronickou registrací Ukrajinců žijících v Česku. Podle nynějšího zákona by to museli pracovníci odboru stihnout do poloviny března.
Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) se Rusko v souvislosti s válkou na Ukrajině snaží informačně působit na českou veřejnost. To bylo i předmětem vlivové operace spojené s mediální platformou Voice of Europe a podnikateli Arťomem Marčevským a Viktorem Medvedčukem. Česko platformu i dvojici podnikatelů zařadilo v březnu na vnitrostátní sankční seznam, v květnu obdobně rozhodla i EU.
Uprchlíků z Ukrajiny kvůli zimě zatím nepřibývá
Rakušan v pořadu také řekl, že ministerstvo vnitra zatím neeviduje v souvislosti se zimním obdobím vyšší počet příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Počet žádostí o dočasnou ochranu byl minulý týden nižší než v říjnu.
„My jsme samozřejmě teď čekali, třeba už za měsíc prosinec a druhou polovinu listopadu, nárůst žádostí o dočasnou ochranu. A ono to dopadlo tak, že nám to z dvou tisíc týdně, které jsme měli ještě v říjnu, spadlo na nějakých 1 700 týdně,“ řekl Rakušan.
Ministerstvo se podle něj ale i nadále snaží podporovat vnitřní migraci přímo na Ukrajině. „To znamená, aby lidé, kteří musí opustit východní část Ukrajiny, kde opravdu ta válka objektivně stále je, byli schopni přesídlit do západní části Ukrajiny, která by to logisticky stále ještě unesla,“ doplnil ministr.
Podle Rakušana v Česku plánuje i po konci války zůstat zhruba 60 procent uprchlíků.
Rusko opakovaně útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. „Samozřejmě před námi je velká výzva, a to je podpora Ukrajiny v zimních měsících, včetně pomoci s obnovou energetické infrastruktury, na jejíž zničení se Rusko soustředí,“ řekl v říjnu premiér Petr Fiala. Dodal, že v tomto ohledu jde i o „prevenci proti uprchlické vlně, která by mohla z Ukrajiny přijít, pokud by tam lidé v zimě nemohli žít“.