Nejoblíbenější sociální síť generace Z, TikTok, se ocitla v epicentru politicko-právní bitvy, která zdaleka přesahuje pouhé sdílení tanečních kreací. Americký Kongres schválil zákon, jenž nutí čínskou společnost ByteDance do 19. ledna TikTok odprodat, nebo se s ním v USA rozloučit. V sázce je 170 milionů uživatelů a národní bezpečnost, což americké úřady zdůrazňují tak důrazně, že se aplikace ocitla na pokraji regulérního exilu. Ve hře je i staronový prezident Donald Trump, který místo svého dřívějšího „zákazu navždy“ nyní volá po odkladu. Spolu s tím se rozjíždí i nejvyšší soudní mašinérie, která má rozhodnout, zda je TikTok opravdu trojským koněm Pekingu, či pouhou platformou, kde teenageři tancují a politici nahánějí voliče. Rozruch kolem TikToku ale není jen americkou specialitou – i v EU se množí obavy o bezpečnost dat a integritu voleb, zatímco čeští politici tápou, zda je pro ně větším nebezpečím zahraniční vliv, anebo ztráta platformy pro komunikaci s mladými voliči.

ByteDance versus USA – kdo z koho?

Americký Kongres letos na jaře schválil zákon, který ByteDance, čínskou mateřskou společnost TikToku, staví do prekérní situace: buď do 19. ledna prodá svou dceřinou společnost TikTok, nebo platforma v USA skončí. Důležitý fakt: TikTok má v USA zhruba 170 milionů aktivních uživatelů, což je pro představu zhruba polovina populace USA. ByteDance se ovšem brání a tvrdí, že takovýto zásah je nejen bezprecedentní, ale také protiústavní.

Důvodem k tomuto opatření jsou obavy, že TikTok sbírá obrovské množství dat o amerických uživatelích – od jejich lokace, přes přístupy k mikrofonu a kameře, až po detaily o jejich chování online. Americké ministerstvo spravedlnosti označilo TikTok za „hrozbu národní bezpečnosti nesmírné hloubky a rozsahu“. Kritici varují, že tato data mohou být sdílena s Čínskou vládou, což by mohlo ohrozit nejen soukromí občanů, ale i klíčovou infrastrukturu USA. Problém se ale neomezuje jen na data – TikTok je rovněž obviňován z možné manipulace obsahem a ovlivňování veřejného mínění.

Bezpečnostní hrozba na straně jedné, svoboda slova na straně druhé

Podle federálního soudu je zákon v souladu s ústavou. Soudci argumentovali, že první dodatek chrání svobodu slova, nikoliv však za cenu ohrožení národní bezpečnosti. Kritici to vidí jinak. Zákaz TikToku jasně porušuje práva garantovaná prvním dodatkem pro miliony Američanů, kteří jej využívají k vyjádření a komunikaci,“ říká Patrick Toomey z Americké unie občanskych práv.

Obvinění proti TikToku nejsou podložena veřejnými důkazy. Výhrady se zakládají především na předpokladech o propojení ByteDance s Čínskou vládou. TikTok tvrdí, že data amerických uživatelů jsou uložena na serverech v USA provozovaných společností Oracle a rozhodování o obsahu probíhá lokálně. Pokud by došlo k uzavření platformy, mohlo by to ovlivnit nejen jednotlivé uživatele, ale i tisíce podnikatelů, kteří TikTok využívají jako nástroj k propagaci a obchodním činnostem.

Prosincový sled událostí

6. prosince: Federální soudci ve Washingtonu rozhodli, že zákon vyžadující prodej TikToku čínskou mateřskou firmou ByteDance je v souladu s americkou ústavou. TikTok oznámil, že se proti rozhodnutí odvolá k Nejvyššímu soudu USA.

9. prosince: ByteDance a TikTok požádaly americký odvolací soud o dočasné pozastavení platnosti zákona, který má vstoupit v platnost 19. ledna. Soud jejich žádost zamítl.

Mohlo by vás zajímat

16. prosince: TikTok podal žádost k americkému Nejvyššímu soudu, aby dočasně zablokoval platnost zákona. Tím začal poslední stupeň právní bitvy, která může ovlivnit osud aplikace nejen v USA, ale i globálně.

28. prosince: Zvolený prezident Donald Trump vyzval Nejvyšší soud USA, aby platnost zákona pozastavil a poskytl jeho administrativě čas na nalezení politického řešení.

Případ TikToku tak prošel od Kongresu přes federální soudy a nyní čeká na konečné rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Pokud tento soud platnost zákona nepotvrdí, zůstane aplikace v USA zachována. V opačném případě bude TikTok zakázán a ByteDance bude muset hledat alternativní způsoby, jak svůj produkt na americký trh znovu dostat.

Foto: Reuters
Donald Trump kdysi usiloval o zákaz TikToku, nyní má pro něj vřelé místo ve svém srdci“. Ilustrační foto. Foto: Reuters

Donald Trump během čtyř let svůj pohled na zákaz otočil

K situaci přidává na pikantnosti fakt, že prezident Donald Trump, který v roce 2020 usiloval o zákaz TikToku, nyní ve své kampani otočil o 180 stupňů. „Pro TikTok mám ve svém srdci vřelé místo,“ řekl s úsměvem na tiskové konferenci. Trump požádal Nejvyšší soud o odklad zákona, aby mohl po nástupu do úřadu najít politické řešení. Trump argumentuje, že významné dohody jsou jeho specialitou“ a je schopen dosáhnout konsensu, který zachová TikTok a zároveň ochrání národní bezpečnost.

Někdo by mohl namítnout, že Trumpův manévr není nic jiného než snaha získat popularitu mezi mladými voliči. Přítěž TikToku v kampaních politických stran vzrůstá a dá se očekávat, že platforma bude dále hrát klíčovou roli v politické mobilizaci. Zároveň se však otvírá otázka, zda jsou podobné kroky dlouhodobě udržitelé.

TikTok je symbol mladé generace, ale může být i trojským čínským koněm

TikTok je dnes nejen zdrojem zábavy, ale i místem, kde vznikají kulturní trendy a probíhají politické debaty. Pro miliony mladých Američanů je tato platforma nenahraditelným prostředkem sebevyjádření. Zákaz TikToku by mohl znamenat ztrátu nejen obrovského trhu pro tvůrce obsahu, ale i destabilizaci digitální ekonomiky, která na těchto platformách staví.

Západní země, včetně USA, dnes stojí před dilematem: chránit své občany před zahraničními hrozbami nebo riskovat, že omezí jejich svobody ve jménu bezpečnosti? TikTok může být první, ale rozhodně ne poslední obětí tohoto nového digitálního boje. Představuje předěl mezi svobodným internetem a regulovanou sítí, kde budou hranice bezpečnosti a svobody teprve definovány.

V prosinci 2024 Evropská komise zahájila formální řízení proti společnosti TikTok pro podezření z porušení aktu o digitálních službách. Komise se zaměřila na rizika spojená s integritou voleb, zejména na doporučovací systémy TikToku a jeho politiky týkající se politické reklamy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedlaMusíme chránit naše demokracie před jakýmkoli zahraničním vměšováním.“

Navzdory bezpečnostním obavám někteří evropští politici využívají TikTok k oslovení mladších voličů. Francouzský prezident Emmanuel Macron, italská premiérka Giorgia Meloniová a německý kancléř Olaf Scholz jsou aktivní na této platformě. Scholz při oznámení svého vstupu na TikTok uvedl: Nebudu tančit, slibuju.“

V České republice se postoj k TikToku mezi politiky liší. Opoziční politici, jako Andrej Babiš a Alena Schillerová z hnutí ANO, platformu aktivně využívají k propagaci a komunikaci s veřejností. Schillerová uvedla, že ji natáčení na TikTok baví a pomáhá přitáhnout pozornost.

Naopak vládní představitelé byli opatrnější kvůli bezpečnostním varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka však přehodnotil svůj postoj a začal TikTok využívat s cílem čelit dezinformacím: Udělali jsme opravdu velkou strategickou chybu, když jsme se před několika lety neformálně rozhodli, že nebudeme na TikToku.“

TikTok sám podnikl kroky k zajištění integrity nadcházejících evropských voleb. Společnost oznámila zavedení volebních center v aplikaci pro každou z 27 členských zemí EU, aby uživatelé měli přístup k ověřeným informacím. Kevin Morgan, vedoucí oddělení bezpečnosti a integrity pro oblast EMEA, uvedlNaším cílem je zajistit, aby TikTok zůstal kreativním, bezpečným a civilizovaným místem pro naši komunitu během volebního období.“ Celkově EU v roce 2024 posílila svůj dohled nad TikTokem, aby zajistila ochranu demokratických procesů a bezpečnost uživatelů, zatímco někteří politici využívají platformu k přímé komunikaci s voliči.