Do terapeutických programů pro řidiče „recidivisty“ se mělo podle odhadů Centra dopravního výzkumu hlásit ročně 15 až 20 tisíc řidičů. Dosud jimi úspěšně prošlo 370 lidí. Od letošního dubna do září se do nich podle mluvčí ministerstva dopravy Aleny Mühl přihlásilo 748 lidí. „Co se týká vyhodnocení, jestli a jak se terapeutické programy osvědčily, zatím je ještě brzy dělat závěry,“ sdělila Ekonomickému deníku.
Od spuštění programů podle mluvčí uplynula relativně krátká doba a žadatelům, kterým byl od 1. července 2023 udělen zákaz řízení motorových vozidel, tyto zákazy podle ní teprve postupně končí. Vyhodnocení chce udělat resort dopravy po přibližně roce fungování. Programy pro řidiče mohou vést pouze akreditovaní lektoři, těch je podle Aleny Mühl 138.
Ředitel Divize dopravních technologií a lidského faktoru Centra dopravního výzkumu Pavel Řezáč Ekonomickému deníku v květnu řekl, že v letošním roce ještě vysoký zájem vzhledem ke startu kurzů v dubnu nepředpokládá. „Klienti typicky nechávají tuto povinnost až na dobu, kdy žádají o řidičské oprávnění zpět, i přesto, že mohou program realizovat kdykoli v průběhu odejmutí řidičského oprávnění. To způsobuje velmi pozvolný náběh,“ sdělil tehdy.
Speciální terapeutické programy cílí zejména na řidiče-recidivisty. Kvůli vrácení řidičského průkazu je musí podstoupit například řidiči, kteří odmítli dechovou zkoušku na alkohol nebo psychotropní látky, přišli o řidičský průkaz na dobu nejméně 18 měsíců, anebo jim to nařídil soud. Novou povinnost letos na jaře zavedla novela zákona o pozemních komunikacích.
Mohlo by vás zajímat
Cena terapeutických programů je daná vyhláškou ministerstva dopravy a je stanovena na 13 310 korun včetně DPH. Terapeutické programy pro řidiče zpracovalo Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s výzkumnými pracovišti.
(teč)