Pražský Městský soud dnes jako odvolací instance potvrdil zproštění obžaloby v kauze někdejšího vysokého důstojníka civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace – a experta přes kybernetiku Martina Uhra. Ekonomický deník získal tuto informaci z justičních kruhů. Jednání bylo neveřejné a nesměl se na něm pořizovat záznam.

Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze a šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marek Bodlák obžaloval Martina Uhra v prosinci roku 2022. Obžaloba se týkala mimo jiné operací služby s krycími názvy Paluba, Kruhy a Kofola.

Podle Bodlákovy obžaloby měl Uher dostat od vedení služby několik milionů korun, aby poptal určité služby ze soukromého sektoru, které by umožnily realizovat zmíněné zpravodajské akce. Jenže podle státního zástupce Uher část těchto peněz falešně vyfakturoval a ponechal si je.

Marek Bodlák už dříve řešil obžalobu bývalého náměstka rozvědky Zdeňka Blahuta ZDE. Ani v tomto případě nebyl úspěšný ZDE. Bodlák byl posléze jmenován soudcem, dnes soudí na Obvodním soudu pro Prahu 3.

Mohlo by vás zajímat

Martina Uhra poprvé zprostil obžaloby nalézací Obvodní soud na Praze 8, soudkyně Jana Humeni někdejšího šéfa kybernetického odboru rozvědky obžaloby zprostila.

Pražský městský soud už Uhrovu obžalobu jednou řešil. Loni v listopadu totiž zrušil první osvobozující verdikt, který Obvodní soud pro Prahu 8 vynesl. Podle soudu ke skutku došlo, ale nebyl trestný. Uher to odmítl s tím, že k žalovanému činu nedošlo vůbec a žalobce setrvával na Uhrově vině.

Podruhé již soudkyně Jana Humeni potvrdila Uhrovu argumentaci.

Nyní zproštění obžaloby potvrdil opakovaně i soud městský.

„Pozadí je proste takové, že to, co bylo obžalobou před soudem tvrzeno, nebylo za a) dokázáno a za b) dokonce v drtivé většině vyvráceno,“ sdělil Ekonomickému deníku zdroj seznámený s aktuálním vývojem případu, který si nepřál být jmenován.

Martin Uher byl letitým zpravodajcem, do do civilní kontrarozvědky vstoupil krátce po roce 1990, pak pokračoval nástupkyni – Bezpečnostní informační službě. Na III. odboru, který měl na starosti ochranu ekonomických zájmů se věnoval dovozu zbraní do Česka, takzvané proliferaci. Kontrarozvědku opustil roku 2003. Následně nastoupil na rozvědku, kde opět léta pracoval. ÚZSI opustil v roce 2018 a odešel do soukromého sektoru – od té doby se věnuje kyberbezpečnosti či ochraně měkkých cílů.

Jan Hrbáček