Polský prezident Andrzej Duda dnes jmenoval někdejšího šéfa polské kontrarozvědky a bývalého vysoce postaveného prokurátora Bogdana Świenczkowského předsedou ústavního soudu. V jeho čele po osmi letech střídá Julii Przylembskou, dosazenou v éře vlád nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Oznámila to polská média. Bývalý prokurátor překládal stovky kilometrů nepohodlné podřízené.

Duda, který vzešel z PiS a vystupuje jako spojenec opoziční strany, při jmenování nového předsedy ústavního soudu zdůraznil, že tato funkce má v době „politických otřesů a bitev“ klíčový význam pro budoucnost země, její stabilitu a bezpečnost. „Je potřebná osoba, která nejen umí a nebojí se rozhodovat, ale především má velké zkušeností s řízením v institucích, jejichž činnost není snadná,“ prohlásil a označil nového předsedu za muže na svém místě.

Świenczkowski je podle televize TVN 24 pokládán za člověka spjatého s bývalou vládou PiS. Býval totiž „pravou rukou“ exministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobry. Jako šéf polské prokuratury překládal stovky kilometrů daleko rebelující prokurátory, kteří nesouhlasili se Ziobrovými reformami a kontroverzními zásahy do polské justice. Bývalý prokurátor je pokládán za jednoho z nejméně vhodných lidí pro funkci v čele ústavního soudu, který podle kritiků už dávno neplní svou roli, dodala stanice.

Prezidentovo rozhodnutí komentátoři pokládají za neúspěch Przylembské, která se snažila za svého nástupce prosadit Bartlomieje Sochańského, někdejšího primátora Štětína. Toho jako druhého kandidáta pro prezidenta vybrali v pátek členové ústavního soudu. Média současně poukazují na pochyby o Świenczkowském a vůbec okolo celého ústavního soudu, jehož nynější podoba je dílem PiS.

Mohlo by vás zajímat

Nynější vládní koalice, která loni odstavila PiS od moci, pokládá za nezbytnou hlubokou reformu ústavního soudu, ale změny zablokoval prezident Duda, připomněl list Rzeczpospolita. Koalice má sice v parlamentu většinu, která ale nestačí k přehlasování případného prezidentova veta. Dudův mandát vyprší v srpnu.

Świenczkowski bude řídit ústavní soud ve výjimečně těžké době. Koalice nepokládá tento tribunál kontrolovaný PiS za legální, protože v něm rozhodují „dubléři“ dosazení na již obsazená místa ústavních soudců. Vláda od dubna nepublikuje žádné nálezy ústavního soudu a Sejm, dolní komora parlamentu, až do uskutečnění reforem nehodlá zvolit nové členy ústavního soudu. V pátek schváleném zákonu o státním rozpočtu na příští rok vládní koalice vepsala do kolonky odměn soudců ústavního soudu nulu, napsal list Gazeta Wyborcza na svém webu.