Ministerstvo dopravy se dopustilo nezákonného zásahu, když stáhlo návrh na opětovné jmenování Pavla Kodyma předsedou Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Lze to považovat za „odvetné opatření“ za dopis, který Kodym dříve poslal Evropské komisi. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost ministerstva proti rozsudku Městského soudu v Praze, který taktéž rozhodl v Kodymův prospěch. Verdikt NSS je dostupný na úřední desce.
Kodym v době, kdy byl předsedou Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, zaslal Evropské komisi dopis, ve kterém upozornil na možné porušení unijního práva v souvislosti s převodem vlastnického práva k pozemkům z Českých drah na Správu železnic.
Později Kodym vyhrál výběrové řízení na předsedu i pro další funkční období. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ale návrh na jeho jmenování stáhl. Vláda jej tedy nakonec nejmenovala. Úřad zrušila, jeho kompetence převzal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
NSS potvrdil, že na Kodymův případ lze vztáhnout evropskou směrnici o ochraně lidí, kteří oznamují porušení práva unie. Stažení návrhu naplňovalo znaky odvetného opatření vůči takzvanému whistleblowerovi.
Mohlo by vás zajímat
Už městský soud konstatoval, že Kodym sice neměl právní nárok na opětovné jmenování předsedou úřadu, měl však právo na dodržení transparentního postupu opřeného o objektivní kritéria. Tento postup dodržen nebyl, a to právě kvůli jeho předchozí oznamovací činnosti.
Kodym se už nemůže domoci jmenování ředitelem úřadu, který mezitím zanikl. Regulací přístupu na železniční dopravní cestu v Česku se od začátku letošního roku zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže