Notář z Texasu v USA s českým IČO, e-mailovou adresou na „free“ stránce a neevidovaný v seznamu Notářské komory ČR sepsal v Česku smlouvu o notářské úschově. Muži za přestupek udělilo ministerstvo spravedlnosti pokutu dvacet tisíc korun. ČR není nic do toho, kdo je v USA notářem, hájí se. Český stát přiznává účinky veřejným listinám vydaným zahraničními notáři. To ale není tento případ, uvedl Nejvyšší správní soud (NSS) a zamítl kasační stížnost.
Zda je muž se třemi vysokoškolskými tituly skutečně notář si ověřoval klient, který měl uzavřít smlouvu o notářské úschově. Proto zkoumal, v jakém režimu bude úschova realizována. Když zjistil, že „notář z Texasu“ není zapsán v Notářské komoře, podal na něj oznámení.
Notář z Texasu se proti pokutě bránil žalobou u Městského soudu v Praze. Soud žalobu letos v březnu zamítl. Také Nejvyšší správní soud zamítl dne 25. listopadu 2024 kasační stížnost.
Notář z Texasu s českou datovou schránkou
Ačkoli nebyl zapsán na seznamu notářů u Notářské komory ČR, užíval českou adresu a předvolbu telefonu jako notářská kancelář, IČO českého živnostenského úřadu, free mailovou adresu a vůči klientům v ČR vystupoval jako notář.
„Žalobce použil označení notář v listinách, z nichž vyplývalo, že byly vyhotoveny jím jako notářem federálního státu Texas,“ stojí v rozsudku městského soudu. „S datovou schránkou zřízenou fyzické osobě vytvořil dojem, že je osobu oprávněnou vykonávat notářskou činnost podle notářského řádu,“ uvádí dále soud.
Mohlo by vás zajímat
Není vinen, že vykonává praxi notáře v Texasu
Obhajobu muže označil Městský soud v Praze za podstatu problému míjející. „Uvedl, že Česká republika nemá pravomoc omezovat třetí suverénní státy v tom, aby si rozhodly, kdo bude u nich notářem. Poukazuje na to, že i notáři zapsaní v seznamu notářů v České republice mohou páchat obdobné přestupky i ve třetích státech.“
„Žalobce nebyl uznán vinným za to, že by vykonával praxi notáře federálního státu Texas a že by v této funkci vyhotovil nějakou listinu, kterou by předkládal třetím osobám (nebo státním orgánům České republiky), k čemuž neustále směřuje jeho argumentace,“ uvedl soud s tím, že muž se opakovaně označoval za „notáře jmenovaného Spojenými státy americkými“.
Nikdo neřekl, že není notářem podle světových právních řádů
Muž neuspěl ani s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu, vyplývá z rozsudku NSS z 25. listopadu 2024. V argumentaci, že je notářem v okresu Travis v Texasu v USA, a proto má právo označovat se za notáře v ČR podle právního řádu USA, muž pokračoval i před NSS.
Podle Nejvyššího správního soudu je ovšem nepochybné, že muž „není notářem ve smyslu § 1 odst. 1 notářského řádu (tedy „českým notářem“), nikoli skutečnost, že daná osoba není notářem podle žádného z existujících světových právních řádů, jak tvrdí“.
„V této souvislosti lze připomenout, že z obecného mezinárodního práva neplyne apriorní povinnost uznávat výsledky aplikace zahraničního práva,“ uvedl dále NSS.
Problém je, že žádnou listinu jako notář z Texasu nevydal
Co se týče vydávání listin, zákon o mezinárodním právu soukromém počítá podle NSS se situacemi, kdy má být v České republice užito listiny vydané notářem v cizině, tedy „zahraničním notářem“. Za stanovených podmínek jí pak přiznává účinky veřejné listiny v České republice. V případě zahraničního notáře lze použít název notář, i když dotyčný není notářem podle českého Notářského řádu. Užití takové listiny není protiprávní.
„Tento dílčí závěr nicméně není ku prospěchu stěžovatele v nynější věci. Jak je totiž patrné ze správního spisu a jak přiléhavě uvedl žalovaný, označení ,notář´ stěžovatel neužil v rámci žádné listiny, kterou by vyhotovil jako notář státu Texas, nýbrž v rámci e-mailové komunikace se svým ,klientem´,“ objasnil Nejvyšší správní soud.
Kde se lze vydávat za notáře? Třeba na divadle
Ve shodě s městským soudem si pak NSS osvojil závěry ministerstva spravedlnosti, které ve svém rozhodnutí o pokutě vymezilo chráněný společenský zájem jako „zájem na eliminaci poškozování klientů, zamezení klamání a uvádění v omyl klientů a jiných dotčených osob, vůči kterým obviněný na území České republiky vystupuje jako notář ve smyslu notářského řádu, a dále zájem na ochraně dobré pověsti notářských úřadů“.
Budou jistě existovat situace, kdy způsobení takového omylu a narušení či ohrožení chráněného zájmu s ohledem na celkové okolnosti užití označení „notář“ nepřipadá v úvahu či jeho riziko bude zcela minimální, uvedl NSS. Například divadelní role, dodal soud.
Povaha činnosti notáře v Texasu je jiná
Jenže o takovou situaci v tomto případě nejde. Muž vůči svému klientovi a později oznamovateli přestupku vystupoval jako notář, uvedl NSS s popisem důkazu: E-mail a k němu přiložený návrh smlouvy o úschově, kde je schovatel označen jako „Mgr. M. K., Ph.D., notář“, a v hlavičce smlouvy je uvedeno „Mgr. M. K. Ph.D., notářská kancelář“. Na dotaz klienta ohledně povahy úschovy a zda je zapsaným členem notářské komory, uvedl, že je zapsaný, jen ne v české komoře.
„V téže reakci zároveň uvedl, že američtí notáři mohou poskytovat právní služby v České republice, navrhovanou úschovu opětovně označil jako notářskou a svůj podpis doplnil slovy ,notář´,“ shrnul NSS.
Nad rámec pak Nejvyšší správní soud upozornil, že podle práva státu Texas je obsah činnosti notáře pojat značně odlišně (úžeji) než v České republice. „Což ostatně platí obecně při komparaci tzv. latinského a angloamerického pojetí notářství. Skutečnost, že tento právní stav stěžovatel před oznamovatelem přestupku zastíral, resp. tvrdil jeho opak, také argumentu stěžovatele o absenci materiální stránky přestupku a absenci úmyslu neprospívá,“ uvedl NSS.
Irena Válová