Ministerstvo spravedlnosti letos čelilo nespokojenosti zaměstnanců v justici i v samotném úřadu kvůli výši platů. Muselo také opakovaně žádat vládu o navýšení rozpočtu jak pro vězeňství, tak i pro justici. Z připravených legislativních návrhů jsou pro ministra Pavla Blažka (ODS) prioritou změny v trestním právu, zatím ale není jisté, zda Sněmovna stihne rozsáhlou novelu schválit do konce svého volebního období.
Kvůli nedůstojným platovým podmínkám letos s podporou Soudcovské unie dvakrát stávkoval administrativní personál soudů a do třídenní stávky následně vstoupil i odborný aparát pražských státních zastupitelství. Úředníci ministerstva uspořádali kvůli personální situaci protestní happening před sídlem úřadu. Blažek s jednotlivými odbory jednal a přislíbil jim růst mezd. Po schválení rozpočtu na příští rok úřad oznámil, že zaměstnanci krajských soudů budou mít průměrný rozpočtovaný plat meziročně o 5000 korun vyšší, u okresních soudů o 3800 korun.
O přidání peněz do letošního rozpočtu žádalo ministerstvo několikrát, mimo jiné na odměny exekutorů či soudních znalců nebo na provozní výdaje Vězeňské služby, které začaly docházet prostředky i na jídlo pro vězně. Další peníze úřad potřeboval na doplacení platů soudcům a státním zástupcům poté, co Ústavní soud označil snížení platového koeficientu za neústavní. Aktuální vládní novela předpokládá faktické stagnování soudcovských platů, s čímž soudci nesouhlasí a zřejmě se opět obrátí na Ústavní soud. Blažek avizoval, že je připravený jít do nového sporu. Ušetřené peníze hodlá použít právě na platy odborného personálu v justici a dalších složkách.
Změna trestních předpisů
Obsáhlá změna trestněprávních předpisů, kterou ministerstvu v listopadu schválila vláda a v uplynulém týdnu ji v prvním čtení podpořila Sněmovna, má podle úřadu ulevit přetíženým věznicím, zefektivnit trestní řízení a snížit recidivu i výdaje státu. Rozšiřuje možnost ukládat pachatelům peněžité tresty, některé činy dekriminalizuje a uvolňuje pravidla pro samopěstování a držení konopí. Ve druhém čtení chce Blažek k návrhu připojit ještě tzv. dětský certifikát, který má sexuálním násilníkům zamezit v práci s dětmi.
Vláda letos ministerstvu schválila také komplexní novelizaci správního soudnictví, zmírnění podmínek pro soudní znalce, změny v oblasti rozvodů, návrat k dvoustupňovým kárným řízením se soudci, státními zástupci a exekutory či jednorázové odškodnění lidí, jimž komunistické soudy uložily z politických důvodů tzv. ochranný dohled. Blažek rovněž podepsal změnu tarifu, která advokátům od ledna zvedne odměny. Od Nového roku se výrazně omezí působení laických přísedících u soudů poté, co Sněmovna přehlasovala prezidentské veto.
Mohlo by vás zajímat
Konec ředitelky PMS
Po říjnové demisi ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) převzalo ministerstvo spravedlnosti i jeho agendu. V personální oblasti řešilo mimo jiné rezignaci ředitelky Probační a mediační služby několik měsíců poté, kdy služba spustila nový elektronický monitoring domácích vězňů. Nástupce Andrey Matouškové doposud nevybralo. Blažkův náměstek Antonín Stanislav (ODS) v březnu rezignoval po několika mediálních kauzách a v červenci jej nahradil nominant lidovců Vilém Anzenbacher. V souvislosti se zavedením časově omezených mandátů prochází personální obměnou vedení také část státních zastupitelství, jejich šéfové nicméně mohou své posty obhájit ve výběrových řízeních. V kuloárech sílily koncem roku spekulace o tom, že politickému tlaku na odchod z funkce čelí nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který to odmítl komentovat.