Neformální orgán reprezentantů justice Kolegium předsedů krajských soudů historicky poprvé zformulovalo v devíti článcích „Pravidla Kolegia“. „Jedná se o pravidla fungování dlouhodobě respektovaná. Mezi nejzajímavější patří nezastupitelnost předsedy či osoby výkonem funkce předsedy pověřené, požadavek na jednomyslnost pro přijímání prohlášení a závěrů,“ stojí v zápisu ze schůzky v závěru listopadu, který má Česká justice k dispozici.
Nejnovějším pravidlem je zastupování Kolegia navenek jeho pořadatelem až do konání Kolegia následujícího a seznámení ministra spravedlnosti s jeho výsledky společně s dalším členem Kolegia vybraným pořadatelem. Jako pořadatelé se střídají jednotlivé krajské soudy a jejich předsedové. Tentokrát to byla Martina Flanderová za Krajský soud v Českých Budějovicích.
Kolegium také na setkání přijalo Memorandum o zápisu opatrovnicích věcí. K němu přistoupilo ministerstvo prostřednictvím náměstka Karla Dvořáka. Mělo by tak dojít k odstranění rozdílů při zápisu věcí v opatrovnické agendě. Jednotné zapisování nápadu bude podkladem pro objektivní systemizaci počtu soudců v této agendě. Nastaven bude i jednotný systém kontroly zapisování nápadu jednotlivými okresními soudy v rámci kontrolní činnosti krajských soudů.
Problémová eISIR
Předsedové soudů také řešili dokončení projektu eISIR a eSpráva se zapracováním připomínek krajských soudů. eISIR je páteří pro digitalizaci justice a neustále se nedaří projekt dokončit. „Stávající prezentovaný stav neumožňuje spuštění ostrého provozu. Kolegium, shodně jako Justiční grémium zdůrazňuje, že pro zajištění skutečně funkčních informačních systémů je nezbytné zajištění vysoce kvalifikovaného projektového řízení přípravy těchto systémů a stabilní personální kapacity, která bude justiční informační systémy připravovat a spravovat, přičemž jako nejvhodnější se jeví zajištění těchto potřeb cestou specializované servisní organizace,“ uvádí předsedové krajských soudů.
Kolegium také pokračuje v podpoře požadavků zaměstnanců justice na dorovnání průměrného platu v justici s průměrným platem ve veřejné správě v roce 2025. Požadavky jsou podle předsedů soudů oprávněné a soudy stále více ztrácí konkurenceschopnost na trhu zaměstnavatelů. Odchody pracovníků z justice pak neustávají. „Kolegium se dohodlo na sjednocení výše krácení průměrného rozpočtovaného platu určeného MSp krajským soudům na jedno systemizované místo o částku 1.200 Kč pro administrativu a správu okresních soudů a POP (pomocný obslužný personál) bez krácení,ů dodávají předsedové soudů.
Mohlo by vás zajímat
Zástupci soudů také řešili personální audit na soudech, který připravuje firma Deloitte. V těchto dnech dochází k finalizaci metodologie pro sběr dat a probíhá zapracování připomínek k procesním stromům a jejich konsolidaci pro všechny úrovně soudů. Zástupkyní Kolegia při zpracování auditu bude předsedkyně Městského soudu v Praze Jaroslava Pokorná.
S ohledem na automatizovaný systém ministerstva pro výběr při určování osoby insolvenčního správce předsedové soudů navrhují změnu zákonné úpravy v insolvenčním řízení, a to zrušení povinnosti osobního určování osoby insolvenčního správce předsedou krajského soudu.
Závěrem předsedové soudů ministerstvo požádali, aby veškeré změny, které se týkají výkonu státní správy okresních a krajských soudů a jejich ekonomické správy, byly s kolegiem projednány s dostatečným časovým předstihem a dotčené soudy byly připomínkovým místem k návrhům změn zákonné úpravy. „Ve vnitřním resortním připomínkovém řízení je novela z.č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, podle které by okresní soudy přestaly být k 1. 1. 2027 účetními jednotkami, aniž by tak zásadní změna byla s krajskými a okresními soudy projednána. K takové změně by nemělo být přistoupeno bez řádné analýzy současného stavu v porovnání s cílem, kterého má být dosaženo,“ upozornili zástupci soudů.