Dva nové stálé a dva zvláštní výbory vzniknou od nového roku v Evropském parlamentu. Dnes to schválili europoslanci. Mezi ty stálé se zařadí dosavadní výbory pro bezpečnost a obranu a pro veřejné zdraví, které dosud fungovaly jako podvýbory. Zvláštní výbory se zřizují na dobu jednoho roku, budou jimi výbor pro krizi v oblasti bydlení a výbor pro Evropský štít pro demokracii.
Nový výbor pro veřejné zdraví bude mít na starost záležitosti týkající se léčivých přípravků a zdravotnických prostředků, duševního zdraví, zdravotních aspektů bioterorismu nebo třeba také připravenost a reakci na zdravotní krize. Jako podvýbor dosud spadal pod výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Ten se od ledna přejmenuje na výbor pro životní prostředí, klima a bezpečnost potravin.
Výbor pro bezpečnost a obranu se pak bude věnovat provádění a sledování společné bezpečnostní a obranné politiky EU, strategickým rozhodnutím a politikám v oblasti obrany nebo také hybridním hrozbám. Vyčlení se z výboru pro zahraniční věci.
Oba budou mít 43 členů oproti dosavadním třiceti, respektive 29.
Mohlo by vás zajímat
Boj proti zahraničnímu vměšování
Zvláštní výbory budou mít každý 33 členů, fungovat budou po dobu jednoho roku a na starost dostanou řešení konkrétního problému. V případě výboru pro Evropský štít pro demokracii půjde o práci na legislativní iniciativě, kterou předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen plánuje představit v prvních sta dnech svého vládnutí, tedy v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.
„V jeho rámci budeme pracovat na boji proti zahraniční manipulaci s informacemi a vměšování na internetu, přičemž se budeme řídit příkladem francouzské vládní agentury Viginum nebo švédské Agentury pro psychologickou obranu. Cílem je zvýšit informovanost o situaci prostřednictvím odhalování a analýzy dezinformací a manipulace s informacemi a proaktivním bojem proti nim,“ uvedla von der Leyen v dokumentu svých politických priorit.
Jeho zřízení podpořilo pouze pět českých europoslanců – Luděk Niedermayer z TOP 09, Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL, Markéta Gregorová z Pirátské strany a Danuše Nerudová a Jan Farský ze STAN. Proti hlasovali všichni zástupci ODS, ANO, SPD, Přísahy a Motoristů i europoslanci zvolení za koalici Stačilo.
Jak vyřešit krizi bydlení
Výbor pro krizi v oblasti bydlení pak bude mít za úkol předložit návrh na způsoby, jak může Evropská unie řešit problémy s dostupností bydlení. Jeho zřízení podpořili europoslanci zvolení za koalici Stačilo, dále Niedermayer z TOP 09, Zdechovský z KDU-ČSL, David z SPD, zástupci hnutí STAN a Gregorová z Pirátů. Proti byla ODS, hnutí ANO se zdrželo.
Složení výborů bude proporčně odpovídat složení Evropského parlamentu, konkrétní členy určí každá politická skupina. Následně bude složení výborů oznámeno na plenárním zasedání ve dnech 20.-23. ledna 2025. Předsedové a místopředsedové jednotlivých výborů budou zvoleni na jejich ustavujících schůzích.