Pokyny pro vysoké funkcionáře ke střetu zájmů, k darům a kontaktům. Elektronizaci veřejných zakázek, nový zákon o veřejných financích, akční plán udržitelného nakupování, spravedlivé a rychlé vyvlastňování, novelu zákona o NKÚ obsahuje Akční plán boje proti korupci na příští dva roky. Na schválení zákona o lobbování se váží 3,5 miliardy korun, uvádí spravedlnost. Na registr a jednání s lobbisty potřebuje prostředky.
Akční plán boje proti korupci na příští dva roky projedná vláda ve středu 11. prosince. „Období let 2025 a 2026 je specifické v tom, že v rámci něho dojde k volbám do Poslanecké sněmovny, a tím pádem ke konstituování nové vlády s doposud neznámými prioritami v protikorupční oblasti,“ upozorňuje v úvodu dokumentu ministerstvo spravedlnosti.
Cílem plánu je proto dokončit legislativní proces u stávajících protikorupčních návrhů do konce funkčního období sněmovny. Nelegislativní opatření jsou pak adresována příští vládě.
Plán je tematicky rozdělen na čtyři části: Výkonná a nezávislá veřejná moc, transparentnost, nakládání s majetkem státu a občanská společnost.
Mohlo by vás zajímat
Jasné pokyny pro vysoké funkcionáře, kodex úředníkům
Se zakotvením etiky pro vrcholné veřejné funkcionáře souvisí doporučením GRECO, které navrhuje pravidelné analýzy rizik zaměřené na integritu vrcholných funkcionářů ve výkonných funkcích. Pro tyto osoby má být přijat kodex chování s „jasnými pokyny“ ohledně střetu zájmů a dalších záležitostí jako jsou: Dary, kontakty se třetími stranami, externí aktivity, smlouvy se státními orgány, nakládání s důvěrnými informacemi a omezení v období po skončení daného zaměstnání.
Tento kodex pro vysoké funkcionáře mý být „spojen s důvěryhodným a účinným mechanismem dohledu a sankcí“. Účinné mechanismy mají být vytvořeny rovněž pro zvyšování integrity ve vládě.
Podle dokumentu ministerstva spravedlnosti zastaral etický kodex úředníků a zaměstnanců veřejné správy z roku 2012. Spravedlnost proto připraví nový, „reflektující dosavadní vývoj a trendy v oblasti etiky“. Vztáhne se na zaměstnance veřejné správy v pracovněprávním vztahu podle zákoníku práce.
Na zákon o lobbování se váže čerpání 3,5 miliardy
Vláda chce do konce svého období zřídit registr lobbování a docílit schválení zákona o regulaci lobbování a změnového zákona. „Je třeba zdůraznit, že na vyhlášení obou návrhů ve Sbírce zákonů ve lhůtě do 30. června 2025 je navázáno čerpání zhruba 3,25 mld. Kč v rámci Národního plánu obnovy ČR.
K tomu ministerstvo spravedlnosti dodává, že pro „řádné uvedení regulace lobbování do praxe“ musí mít dostatečné personální, materiální a technické kapacity. Ministerstvo zejména zřídí a bude provozovat registr lobbování. „Bude předepsaným způsobem provádět registraci lobbistů, komunikovat s lobbisty, lobbovanými a jejich určenými zástupci, provádět kontrolu prohlášení lobbistů a projednávat přestupky související s porušením zákona,“ uvádí dokument doslova.
Znovu se v Akčním plánu boje proti korupci objevuje fenomén otáčivých dveří, ke kterému chce spravedlnosti zadat kvalitativní analýzu ve vybraných oblastech společenské činnosti a zaměřit se na četnost, motivaci, dopady a prevenci. Současně bude zvážena novelizace zákona o střetu zájmů se zohledněním výsledků popsané analýzy, dodává ministerstvo
Bude Akční plán udržitelného nakupování
K nakládání s majetkem státu se v plánu váže několik opatření. Prvním z nich je dokončení legislativního procesu u novely zákona o zadávání veřejných zakázek v gesci ministerstva pro místní rozvoj. Návrh reaguje na závazek vlády z Programového prohlášení: „Zlepšíme přípravu, kontrolu a zrychlíme postup při přezkumu výběrových řízení a veřejných zakázek. Více podpoříme nástroje předběžné tržní konzultace jako důležité součásti zadávání veřejných zakázek.“
Součástí nelegislativního závazku pak je elektronizace prostředí pro zadávání veřejných zakázek. Bude více automatizované a poskytne strojově dostupná data. Data podle dokumentu zvýší kvalitu manažerského řízení a celkovou transparentnost z pohledu veřejnosti a dodavatelů. V rámci realizace uvedeného závazku bude schválen Akční plán udržitelného nakupování a bude vytvořeno jednotné prostředí pro sběr dat o veřejných zakázkách z certifikovaných elektronických nástrojů včetně napojení jednotného prostředí na registry.
Nově hospodaření se státními rezervami
Ministerstvo pro místní rozvoj dále předloží věcný záměr rekodifikace územního plánování. Cílem je nově upravit a zjednodušit procesy územního plánování, prověřit odpovídající působnostní režim ve věcech pořizování a schvalování územně plánovací dokumentace, posílit roli regulačních plánů a jejich využívání, lépe propojit územní a strategické plánování a posílit ekonomický rozměr územního plánování.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v novém záměru zákona o působnosti Správy státních hmotných rezerv navrhne rámec pro fungování Správy definuje hospodaření se státními hmotnými rezervami
Úřad vlády politickou podporu, finance kontrolu
Úřad vlády ČR bude hledat politickou podporu pro novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu a novely Ústavy bude podle Akčního plánu hledat Úřad vlády. Novela by měla rozšířit působnost NKÚ o kontrolu státních podniků, fondů, příspěvkových organizací, zdravotních pojišťoven nebo také České televize a rozhlasu.
Ministerstvo financí bude pro změnu usilovat o schválení zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Ten má mimo jiné vést ke „komplexní revizi systému kontrol veřejných prostředků s důrazem na posílení prvků hospodárnosti, efektivity a účelnosti a na snižování administrativní zátěže na straně kontrolovaných osob.
Rychlé vyvlastňování, boj s korupcí v EU fondech
Rychlého vyvlastňování v rovnováze s veřejným zájmem chce dosáhnout Ministerstvo pro místní rozvoj zákonem o vyvlastnění. Cílem je urychlení a zjednodušení procesu vyvlastnění, neboť současná délka vyvlastňovacího řízení je „příčinou nepřiměřeného oddalování realizace veřejného zájmu, který se vyvlastněním naplňuje“. „Nová právní úprava má proto také za cíl nastolení spravedlivé rovnováhy mezi veřejným zájmem na realizaci veřejně prospěšných záměrů a právy dotčených osob.“
Dále bude podle Akčního plánu pokračovat naplňování opatření v boji s podvody a korupcí v rámci fondů EU. „V rámci budování prostředí odolného proti podvodnému a korupčnímu jednání se předpokládá realizace dalších evaluačních aktivit v této oblasti pro případnou optimalizaci nastavení metodického prostředí a postupů na všech úrovních implementace EU fondů,“ uvádí Akční plán boje.
Neziskovky žádoucí při tvorbě dokumentů státní správy
Ještě efektivnějšího fungování oznamovatelů a jejich ochrany chce dosáhnout ministerstvo spravedlnosti jako gestor zákona o ochraně oznamovatelů. Zaměří se proto na posílení uživatelské přívětivosti oznamovacího formuláře, prvků zabezpečení komunikace, rozvíjení metodické, kontrolní a školící činnosti a na organizaci kulatého stolu na téma „efektivita zákazu odvetných opatření ve státní správě“.
„V neposlední řadě bude jako dobrá a žádoucí praxe pokračovat implementace Metodiky participace nestátních neziskových organizací v poradních a pracovních orgánech a při tvorbě dokumentů státní správy,“ stojí v závěru Akčního plánu.
Úřad vlády se bude snažit o budování kapacit uvnitř státní správy pro posílení spolupráce státní správy a organizací občanské společnosti. To umožní lepší porozumění a poznání role a potenciálních přínosů efektivní spolupráce s organizacemi občanské společnosti, uvádí se v dokumentu.
Věcný záměr zákona o sportu
Úplně poslední kapitola dokumentu patří sportu a možnostem snížení rizika korupce v něm. „Národní sportovní agentura předloží návrh věcného záměru zákona o sportu, který by se měl věnovat opatřením k eliminaci řady negativních jevů ve sportu,“ uvádí Akční plán.
Na úrovni Rady Evropy byla v roce 2014 přijata Úmluva Rady Evropy o boji proti manipulaci se sportovními soutěžemi. Jde v této chvíli o jediný mezinárodně závazný dokument v oblasti manipulace se sportovními zápasy. Účelem této úmluvy je zabránit, odhalit a potrestat manipulaci se sportovními soutěžemi a podpořit výměnu informací a národní a mezinárodní spolupráci mezi dotčenými veřejnými orgány, sportovními organizacemi a sázkovými kancelářemi, upozorňuje se v Akčním plánu boje proti korupci.