Vrchní soud v Olomouci zrušil ve středu rozsudek v korupční kauze Stoka, případ vrátil k brněnskému krajskému soudu, upozornily Seznam Zprávy. Mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik dnes ČTK řekl, že se tak stalo v neveřejném jednání, důvody rozhodnutí tak nemůže sdělit do doby, než bude doručeno účastníkům řízení. Podle Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci státní zástupce navrhoval rozsudek zrušit, protože vykazuje zásadní nedostatky. V případu jde o údajné ovlivňování zakázek na radnici Brno-střed.
Organizovanou skupinu podle žalobců řídil bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO), kterému krajský soud uložil 9,5 roku vězení. Vinnými soud uznal také dalších osm obžalovaných a dvě firmy.
Podle databáze na stránkách infosoudu bylo rozhodnutí krajského soudu zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání. „Vzhledem ke skutečnosti, že bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání, není možné sdělit způsob rozhodnutí a ani důvody tohoto rozhodnutí a to do doby vyhotovení rozhodnutí a jeho doručení všem účastníkům řízení,“ řekl ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik.
Zrušení rozsudku navrhoval ve svém odvolání státní zástupce, řekl dnes ČTK náměstek Radek Bartoš z VSZ v Olomouci, které věc dozorovalo. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí soudu žalobci dosud neobdrželi, nechtějí jej komentovat do doby, než se s ním seznámí. „Každopádně však lze uvést, že v našem odvolání jsme navrhovali, aby Vrchní soud v Olomouci napadený rozsudek Krajského soudu v Brně zrušil v celém rozsahu. Podle našeho názoru rozsudek vykazuje zásadní nedostatky, pro které nemůže obstát,“ doplnil Bartoš.
Mohlo by vás zajímat
Upozornil přitom na to, že vyhotovení rozhodnutí může trvat delší dobu. „Je zcela běžné, že mezi dobou, kdy Vrchní soud v Olomouci rozhodne v odvolacím řízení a to ať již ve veřejném, tak i neveřejném zasedání, a dobou vyhotovení a doručení písemného vyhotovení takového rozhodnutí stranám, může uplynout i několik týdnů, výjimečně i měsíců,“ doplnil náměstek Bartoš.
V případu údajného ovlivňování zakázek čelilo obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly, který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Ten svou vinu popřel. Korupce na radnici se podle žalobců odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Podle rozsudku krajského soudu šlo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie, kdy její činnost směřovala k zadávání veřejných zakázek a poskytování neveřejných informací vybraným společnostem, které za tyto informace poskytovaly předem smluvený úplatek. Nejčastěji šlo o deset procent. Zmanipulované zakázky byly podle soudu v hodnotě přesahující 260 milionů korun; obžalovaní měli získat úplatky za desítky milionů.
Krajský soud Švachulovi uložil 9,5 roku vězení a trest zabavení majetku. Spoluobžalovanému Samanu El-Talabanimu soud uložil šest let vězení, peněžitý trest a zákaz činnosti. Jde o souhrnný trest, El-Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další obžalovaný, podnikatel Pavel Ovčarčin, i jemu soud uložil souhrnný trest šest let. Podnikatel Lubomír Smolka odešel s tříletým podmíněným trestem stejně jako bývalý technický náměstek na správě nemovitostí městské části Petr Kosmák a někdejší šéf investičního odboru na Brně-střed Petr Liškutin, který byl zároveň místostarostou za hnutí ANO v Brně-Ivanovicích.
Podmínky dostal také podnikatel a bývalý politik ODS Jiří Hos, podnikatel Luboš Krejčí a Michal Unzeitig. Soud některým obžalovaným uložil i milionové peněžité tresty, také letité zákazy výkonu činnosti ve funkci statutárního orgánu. Peněžitými tresty a zákazem účasti na veřejných zakázkách soud potrestal firmy Krostav a UNO.
U některých dílčích skutků soud obžalované viny zprostil, zprostil viny podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Oba vinu od začátku popírali. Některé body soud usnesením také vrátil k došetření, žalobce proti tomuto usnesení podal stížnost. Žalobce proti rozsudku podal odvolání, pro některé obžalované žádal přísnější tresty. Odvolání podali i někteří obžalovaní.