Podpora evropské konkurenceschopnosti, ochrana podnikatelů před neférovými praktikami, prohlubování evropských partnerství. To jsou základní pilíře, na kterých by chtěl stavět Maroš Šefčovič, kandidát na eurokomisaře pro obchod a ekonomickou bezpečnost. Řekl to při svém úvodním projevu při slyšení před výbory Evropského parlamentu.
„Volný obchod je součástí našeho DNA,“ řekl Šefčovič na úvod svého patnáctiminutového projevu. Svobodu obchodu označil za skutečný příklad velkého úspěchu, na kterém je Evropská unie postavena. Zdůraznil, že je to právě obchod, který Evropské unii umožňuje, aby prosperovala.
„Na EU připadá 16 % světových dovozů a vývozů, tedy více než na kohokoliv jiného. Vedle 76 obchodních dohod je EU pro 54 zemí obchodním partnerem číslo jedna,“ řekl.
Poukázal na to, že situace ve světe se vyvíjí. Zatímco před deseti roky byla EU a její hlavní obchodní partneři poměrně v souhře, dnes podle něj sledujeme tvrdší soutěžení a využívání ekonomických závislostí jako zbraně. Obchod se podle něj stává geostrategickým nástrojem.
Ochrana evropských podnikatelů, nové obchodní dohody
Proto se podle něj bude zaměřovat jeho politika na tři hlavní složky: podporu evropské konkurenceschopnosti, ochranu evropských podnikatelů proti neférovým praktikám a prohlubování evropských partnerství.
„Série nedávných krizí nás donutila důkladně znovu promyslet dodavatelské vztahy. V té rovnováze ekonomické účinnosti a zabezpečení dodávek se kyvadlo vychyluje k té druhé složce,“ řekl. Proto se dle svých slov zaměří na otevírání nových trhů, podporu unijních investic do třetích zemí a na to, aby se evropské normy staly normami globálními.
K obraně evropským podnikům před nekalými praktikami podotkl, že obchod je dnes čím dál méně hnán pouze tržními silami. Státní intervence a nekalé praktiky jsou podle něj stále častější. „Přišla tedy chvíle znásobit úsilí k zachování rovných podmínek. Unijní průmysl musí získat rychlou a efektivní úlevu, pokud čelí dumpingu či nekale dotovaným dovozům,“ řekl. Pokud bude potvrzen v roli eurokomisaře, bude mít „asertivní“ pohled na používání evropských obranných nástrojů. Případně zváží i revizi pravidel pro tyto nástroje.
Třetí bod je prohlubování spojenectví. Bude proto usilovat o reformu Světové obchodní organizace a doplnění tradičních obchodních dohod o volném obchodu o „agilnější“ obchodní dohody včetně nových partnerství o čistém obchodu a technologiích.
Postoj k USA i k Číně
„Transatlantická vazba je pro nás ta nejpřirozenější,“ řekl dále Šefčovič. Proto bez ohledu na to, kdo se stane novým americkým prezidentem, vystoupí s nabídkou spolupráce včetně přepracované Rady EU–USA pro obchod a technologie. Tedy fóra, které funguje od roku 2021 a v jehož rámci Spojené státy a Evropská unie koordinují svoje postoje ke klíčovým globálním otázkám v oblasti obchodu, hospodářství a technologií a prohlubují transatlantické obchodní a hospodářské vztahy. „Současně budu připraven postavit se naše zájmy,“ řekl.
Pokud jde o Čínu, tu označil za našeho třetího a nejvíce náročného obchodního partnera. „Neférové praktiky a státní intervence se čím dál více rozšiřují,“ řekl. Evropská unie by proto podle něj měla pokračovat ve strategii takzvaného de-riskingu, neboli zmírňování rizik. Slíbil, že nebude akceptovat nátlakové chování a slíbil „spravedlivou a ráznou“ reakci.
Kromě toho chce Šefčovič posilovat vazby na africké partnery i státy v oblasti Indo-Pacifiku. „Nikdy nepodepíšu dohodu, která by nebyla ve společném zájmu EU,“ slíbil europoslancům.
Zmínil také oblast cel. „Pokud budu potvrzen, mojí prioritou bude také realizace komplexní celní reformy,“ řekl. Vytvořit chce třeba unijní celní orgánu. Ten by měl například integrovat data o celní správě a tím ušetřit až 2 miliardy eur ročně. Vyslovil se také pro větší spolupráci s Evropským parlamentem či větší transparentnost.
Šefčovič je slovenským kandidátem na eurokomisaře. Slyšení neabsolvoval poprvé – v Evropské komisi působí již od roku 2009. Je jedním z prvních kandidátů, který letos předstoupil před výbory Evropského parlamentu. Ty jej buďto mohou potvrdit, případně si mohou vyžádat další slyšení. Pokud by jej ani opakovaně neschválili, muselo by Slovensko nabídnout nového kandidáta. Pokud budou všichni kandidáti stvrzeni, proběhne následně hlasování na plénu, kde budou europoslanci schvalovat celé nové složení Evropské komise.
(knn)